Fotogalerie mateřské školy


Štefánikovo divadlo

Dne 8. dubna jsme se s dětmi z mateřské školy a přípravné třídy vydali na nezapomenutelnou výpravu do Štefánikovy hvězdárny. Během sledování naučné pohádky O kouzelné pastelce si malí badatelé prohloubili své znalosti o vesmíru. Poté měly děti možnost pozorovat okolí tím největším dalekohledem, který je umístěn pod kopulí. Výlet do Štefánikovy hvězdárny se stal nejen místem zábavy, ale také inspirací pro budoucí vědecké hvězdy.

Nikola Jirásková


Výlet do herny Méďa Béďa

V pátek 15. března jsme se s našimi malými dobrodruhy vydali na nezapomenutelný výlet do herny Méďa Béďa v Bohušovicích. S úsměvy na tvářích a plni očekávání jsme vyrazili autobusem na cestu plnou zábavy. Už po příjezdu do herny bylo jasné, že to své si najdou i ty nejmenší děti. Míčový bazén, prolézačky, skluzavky, interaktivní herní prvky – to vše naši malí průzkumníci vyzkoušeli. Po hodině a půl běhání a skákání nebylo pochyb, že při zpáteční cestě autobusem některé děti tiše snily o dalších dobrodružstvích, které nás společně čekají.

Nikola Jirásková


Setkání s rodiči

Začátkem února bylo ve školce opravdu rušno, konalo se totiž společné odpoledne s rodiči na téma řemesla. Třída se tak proměnila na několik řemeslných dílniček. Děti se svými rodiči si zahráli na cukráře, kdy si pomocí připravených krémů zdobili muffiny dle své fantazie. U pekaře zase děti pekly své vlastní sušenky. V části pro zedníky si děti převážně s tatínky a dědečky stavěly domy z opravdových cihliček a malty. U šperkaře děti navlékaly pro své maminky a babičky náhrdelníky či náramky z korálků. U stolečku s manikúrou si zase přišly na své holčičky. Paní učitelka jim zkrášlila nehty dle jejich přání. Kdo se chtěl trochu protáhnout, mohl si zahrát na rybáře. Velké poděkování patří tatínkům, kteří se vžili do role truhláře a smontovali nám připravená prkýnka, která budou sloužit pro děti na plotovou stezku. Děkujeme za občerstvení, které jste pro děti připravili, a již se těšíme na další setkání s Vámi.

Nikola Jirásková


Ledové království

To pravé zimní počasí doprovodilo v naší mateřské škole téma Ledové království. V průběhu týdne přišly velké mrazy, a tak se s dětmi podařilo venku uskutečnit spoustu polytechnických aktivit. Na školní zahradě nám stromek zdobí dětmi vyrobené ledové ozdoby. Povedly se nám také ledové dinosauří kostry, pozorovali jsme ledové krystaly mikroskopem a v neposlední řadě jsme sledovali proces mražení bublin vyfouknutých z bublifuku. A co by to bylo za mrazivý týden bez oblíbené pohádky Ledové Království. Rázem byla naše mateřská škola plná krásných princezen, jako je Elsa, a Olafů, kteří mají rádi vřelá objetí.

Nikola Jirásková


Nový rok

Nový rok jsme v mateřské škole tradičně odstartovali příchodem Tří králů. Děti si osvojily poznatky o této tradici a při dramatizaci pochodu do Betléma se pokusily o kultivovaný zpěv písně My tři králové. Připomněly si, jak je důležité pomáhat druhým prostřednictvím charitativní sbírky. V neposlední řadě jsme si Tři krále vyrobili a ti nám teď zdobí nástěnku.

Nikola Jirásková


Vystoupení na adventních trzích

Vše začalo již v pátek 1. prosince, kdy se děti vydaly na Karlovo náměstí tradičně ozdobit vánoční stromeček, který roudnickým školkám každoročně připravují pracovníci městských služeb. V neděli 3. prosince se děti z naší mateřské školy zúčastnily programu na adventních trzích, které se konaly na Karlově náměstí u příležitosti rozsvěcení vánočního stromu. Protože to byla 1. adventní neděle, byla celá akce o to slavnostnější. Děti na pódiu hrdě zazpívaly pásmo vánočních písní, které usilovně několik týdnů nacvičovaly. Odměnou pro ně byl bouřlivý potlesk nejen paní učitelek, rodičů a prarodičů, ale také ostatních návštěvníků adventních trhů. Padající vločky sněhu nám dopomohly vytvořit tu pravou předvánoční atmosféru a takto společně strávený čas byl určitě nezapomenutelným zážitkem pro všechny zúčastněné.

Nikola Jirásková


Výlet do Bechlína

V pondělí 20. listopadu jsme se s dětmi vydali autobusem do nedaleké vesnice Bechlín, kde byl pro ně připraven program s vánoční tématikou. Děti se rozdělily do menších skupin a postupně se vystřídaly u jednotlivých aktivit jako zhlédnutí pohyblivého betléma s příběhem o narození Ježíška či pohádky o Broučcích. Nakonec si děti vyrobily anděly z kamínků a vybarvily tematickou omalovánku.

Nikola Jirásková a Karolína Písková


Halloween

Na konec října se děti v mateřské škole vždy těší, protože je čeká týden plný strašidelné zábavy. Přípravy začaly již 24. 10., kdy jsme se společně s rodiči sešli na tvořivých dílničkách v naší MŠ. Děti společně s rodiči tradičně dlabali dýně, vyráběli pavouky v síti a skládali kostlivce. Nechyběly ani nějaké ty strašidelné dobroty, které napekly nejen paní učitelky, ale především nápadité maminky dětí. Byla to skvělá příležitost na popovídání si s rodiči, hraní si s dětmi a především na výrobu dekorací do společné šatny v MŠ. 31. října nastal ten den, kdy se naše MŠ proměnila na místo plné nadpřirozených bytostí v podobě čarodějnic, čarodějů, kostlivců, dýní, upírů, netopýrů, zombie a také Wednesday. Ráno začalo tím, že jsme se vydali do školy, kde jsme postrašili nejen paní ředitelku, ale také školáky v lavicích, kteří se s dětmi podělili o sladkosti. Po návratu zpět do školky měly děti připravené tematické hry a aktivity jako hod strašidelným okem, soutěž v namotávání pavouků, balanční duchy, lovení strašidelné havěti a v neposlední řadě jsme si zahráli na lovce duchů. Pochutnali jsme si na dobrotách, které děti donesly, a nezapomněli jsme také nacvičit halloweenský tanec. Po tomto převzatém svátku si připomeneme náš svátek Dušiček. S úctou vzpomeneme na ty, kteří už s námi nejsou, zapálíme svíčku a zajdeme na hřbitov.

Nikola Jirásková


Září v mateřské škole

První měsíc září utekl jako voda. Pro spoustu dětí byl prvním odloučením od rodiny. Někteří takové změny snáší lépe, pro jiné je adaptace náročnější. Některé starší děti opustily třídu Žabiček a přešly mezi starší děti do Včeliček. Ty, co v Žabičkách zůstaly, pomáhaly dětem nově příchozím orientovat se v nové školce, v pravidlech, která jsme si společně vytvořili a v organizaci dne, která je pro děti klíčová. První odpolední setkání s rodiči proběhlo 21. září. Bylo plné brambor (Bramboriáda). Děti s kyblíky brambor běhaly štafetu, trefovaly se bramborou do pana Brambory, plnily pytle bramborami dle předem určeného počtu, skákaly v pytlích a v neposlední řadě hledaly ukryté brambory po naší školní zahradě. Ale ani o zábavu pro rodiče nebyla nouze. Rodiče odhadovali hmotnost pytlíků naplněných bramborami a ke konci dne jsme si společně pochutnali na bramborákách, které rodiče přinesli. Poté byl vyhlášen vítěz s nejchutnějším bramborákem. Počasí nám přálo a díky velké účasti to byl opravdu výjimečný den nejen pro děti, rodiče, ale i pro paní učitelky. Dne 26. 9. jsme se s dětmi vydali na první společný výlet na horu Říp, kde jsme si za slunného počasí užili procházku lesem. K našemu překvapení na vrchol hory Říp vystoupaly i nejmladší děti ze třídy Žabiček. Měsíc září je již za námi a my se těšíme na další společné zážitky.

Nikola Jirásková


Rozloučení s předškoláky

Čas, ten nikdo nezastaví, všem ubíhá stejně. I našim Včeličkám. Tradiční loučení s předškoláky se letos konalo 12. června v naší mateřské škole. Odpolední program určený pro rodiče a prarodiče probíhal v cirkusovém duchu. Začal nástupem budoucích školáků v klaunském převleku za doprovodu hudby. Následoval přednes tematických básniček, písniček, tanečků a nechyběly ani nějaké ty akrobatické kousky nacvičené dětmi. Poté probíhalo pasování na školáky a předávání dárečků na památku. Další část slavnosti se odehrávala na školní zahradě, kde se o zábavu postaral klaun Hubert, který pobavil nejen děti, ale i dospělé. Nechybělo ani venkovní pohoštění. Celý program byl zakončen vypuštěním balónků s přáním. Budoucím školákům přejeme láskyplné vzpomínky na naši mateřskou školu a šťastnou cestu dalším životem.

Nikola Jirásková


Duben v mateřské škole

Měsíc duben byl bohatý, co se aktivit týče. Začátkem měsíce jsme s dětmi v rámci týdne Doprava i přes mírnou nepřízeň počasí navštívili dopravní hřiště. Upevnili jsme si znalosti dopravních pravidel a bezpečnosti. Dne 18. 4. naši MŠ navštívilo divadlo Koloběžka. Společně jsme se vydali do města Broučkova, kde jsme přivítali jaro a probudili broučky po zimním spánku. V městské knihovně jsme si užili autorské čtení spisovatelky Anny Langerové. Autorka nám přečetla úryvek ze své knihy Práskovník Pepa aneb když práskat tak jenom dveřmi v knihovně. Poté s dětmi vyrobila jejich vlastní knihy a nakonec si děti užily roli spisovatele, když v opravdovém spisovatelském křesle přednesly kamarádům své vlastní příběhy. Další kulturní akcí byl koncert dětí a učitelů v ZUŠ. Děti měly možnost vidět a slyšet velké množství hudebních nástrojů, poslechnout si zpěv a pobavit se s Kašpárkem, který je pořadem společně s moderátory provázel. Konec měsíce patřil tradičnímu pálení čarodějnic, které se konalo 28. 4. Již od rána se do školky slétali malí čarodějové i čarodějky. Celé dopoledne bylo plné her, tance a zábavy. V neposlední řadě si děti osvojily let na koštěti, který využily na odpoledním setkání s rodiči. Odpoledne jsme rodičům předvedli náš čarovný tanec u kouzelného kotlíku, kde byly děti později pasovány na čaroděje a čarodějnice. Aby děti titul čaroděje/čarodějnice získaly, musely za pomocí rodičů obejít kouzelná stanoviště a splnit připravené úkoly. I přes nepřízeň počasí jsme si všichni celé odpoledne užili a tento čarovný den zakončili společným přespáním v MŠ.

Nikola Duchoslavová a Eliška Borovičková


Březen v mateřské škole

Měsíc březen je měsícem knihy, proto jsme navštívili v rámci týdne Kniha, přítel člověka naši nově zrekonstruovanou městskou knihovnu. S dětmi jsme se na malou chvíli ocitli v pohádkovém světě. S přicházejícím jarem jsme měli možnost se vypravit do Dobříňského háje, kde jsme společně viděli a slyšeli probouzející se jaro v podobě nádherných sněženek a zpěvu prvních jarních ptáků. Abychom se ujistili, že je jaro již za dveřmi, vydali jsme se vynést Morenu, kterou si děti vyrobily. Vhozením Moreny do potoka Čepel jsme uzamkli zimu a společně se těšíme na krásné jarní dny.

Nikola Duchoslavová a Eliška Borovičková


Únor v mateřské škole

V průběhu února se děti seznámily s masopustním obdobím, ve kterém jsme si povídali o zvycích, tradicích, symbolech a pokrmech. Toto období jsme společně zakončili tradičním karnevalem, který byl plný tance, zpěvu, her, zábavy a masopustní hostiny.

Nikola Duchoslavová a Eliška Borovičková


Gobelíny

V rámci týdne řemesel jsme s dětmi navštívili ateliér výtvarnice paní Evy Brodské, která nám umožnila nahlédnout do téměř zaniklého řemesla. Pod jejíma rukama vznikla řada nádherných, ručně tkaných gobelínů. Děti se dozvěděly jaké pomůcky a materiály jsou potřeba k výrobě gobelínů a také se zajímaly o postup výroby tohoto díla. Bylo to vskutku krásné setkání a přejeme paní Brodské mnoho inspirace do dalších děl.

Nikola Duchoslavová


Sportovní a pohybové aktivity

V naší mateřské škole je prioritou pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Ven chodíme denně dopoledne a jen co se počasí umoudří, jsme na zahradě i odpoledne. Pokud je to možné, přesouváme i většinu aktivit ven. Vzdělávání, zábavná odpoledne, besídky a jiné. Do našeho programu jsou také zařazeny aktivity, jako je plavání, bruslení a basketbal.

Mgr. Daniela Smetanová


Výlety

Kdo by nerad jezdil na výlety. Mimo mateřskou školu se snažíme vyrazit několikrát během školního roku. Na podzim jsme zařadili tematický výlet do lesa, v zahradě zámku Ploskovice jsme si užili interaktivní program "Země snů", vydali jsme se na dopolední procházku k Labi pozorovat kachny, labutě a jiné opeřence. V pondělí 30. 1. 2023 jsme si užili parádní dopoledne v herně Méďa Béďa v Bohušovicích.

Mgr. Daniela Smetanová