Novinky
12. 12. 2024: Prvňáci ve svíčkárně
V nadcházejícím adventním čase si žáci prvních tříd zpříjemnili čekání na Vánoce a vyjeli do Svíčkárny v Šestajovicích. Výlet nezačal nejlépe. Od rána silně pršelo, ale to žáky neodradilo, aby si prohlédli, pohladili a nakrmili zvířátka, která jsou součástí velké zahrady firmy Rodas. Po svačince od maminek se pustili do výroby malých dárečků v podobě voskových skořápek a vlastnoručně nabarvených svíček různých tvarů dle vlastního výběru. Nedílnou součástí výroby dárků byla pečlivě vybraná koupelová sůl, nasypaná do plastových lahviček. Všechny výrobky byly dětem zabaleny, aby je mohly už jen položit pod stromeček. Samozřejmě nemohlo chybět dokoupení malých suvenýrů ve tvaru krásných barevných svíček různých velikostí a tvarů. Byl to první společný výlet a dětem se moc líbil.
Mgr. Jitka Liscová a Mgr. Ivana Nováková
11. 12. 2024: Čertoviny ve školní družině
Ve
středu 4. 12. proběhla v družině akce Čertoviny. Děti házely čertovskou
bramborou, šiškou do pekelného kotlíku nebo závodily s kopytem. Za
odměnu si všichni odnesli čertovskou listinu se sladkou odměnou.
Jindra Dvorská
10. 12. 2024: Předvánoční návštěva Svíčkárny v Šestajovicích
Ve
čtvrtek 5. prosince jsme se vydali na předvánoční výlet do Svíčkárny
v Šestajovicích u Prahy. Těšili jsme se na vánoční atmosféru a možnost
pozorovat výrobu a zdobení svíček přímo v pracovním procesu provozovny. Počasí nám přálo, cestou autobusem jsme si užívali slunečné oblohy a zrovna tak
po příjezdu na místo. V areálu svíčkárny je k dispozici venkovní posezení, a tak jsme vyndali
svačiny a před samotnou exkurzí jsme se na příjemném zimním sluníčku posilnili
dobrotami od našich maminek. Společnost nám dělala domácí zvířátka
v ohradách kolem laviček, jejichž příbytky jsou součástí celého komplexu šestajovické
svíčkárny. Mohli jsme si je zblízka prohlédnout a proběhnout se na prostranství
kolem jejich ohrádek. Pak už nic nebránilo tomu, abychom vstoupili do voňavého ráje svíček a rozmanitých
koupelových solí, které v Šestajovicích již mnoho let vyrábějí. Nejdříve nám sama paní majitelka výrobny vyprávěla o tom, jak se svíčky
zhotovují a zdobí a také k čemu přesně se používají vonné koupelové soli.
Za různorodými barvami těchto vonných směsí se skrývají zrovna tak různorodé
účinky na naše zdraví. Některá sůl, rozpuštěná v koupeli, se používá při
nachlazení, jiná má relaxační či povzbudivé účinky, některá léčí problematickou
kůži apod. Po zajímavé přednášce paní vedoucí nás nadchla možnost přípravy vlastní
lahvičky s mixem vonných esencí a také to, že jsme si mohli vybrat
libovolnou svíčku, kterou jsme si pak dle vlastní fantazie dozdobili
v horké voskové lázni. Věnovaly se nám dvě pracovnice, které vše
vysvětlily, s prací nám pomohly a námi vyrobenou svíčku navíc krásně zabalily. Na závěr návštěvy jsme ještě mohli vstoupit do přilehlého obchůdku s vánočními
svíčkami a ozdobami, dárkově zabalenými vonnými solemi a čokoládovými
pochoutkami. Součástí šestajovické svíčkárny je totiž také čokoládovna. Nakoupili jsme zde další dárečky pro své blízké a pak už hurá zpátky domů. Na čokoládovnu se těšíme příště!
Hana Jeřábková
10. 12. 2024: Mikuláš na naší škole
Dne 5. prosince zavítal na naši školu Mikuláš s anděly a čertíky. A jaké bylo překvapení, když spolu s ním dorazili i dva rozverní krampusáci! Děti se těšily na tuto událost už několik dní a jejich nadšení bylo oprávněné. Mikuláš rozdával sladkosti a pochvaloval všechny za jejich snahu. Ovšem některé zlobivce musel i pokárat, ti mu slíbili do příštího roku nápravu. Krampusáci, ačkoli působili trochu strašidelně, si získali srdce všech přítomných. Vytvořila se dlouhá fronta dětí, které se s nimi chtěly vyfotit. Celá akce byla plná radosti a smíchu a zůstane nám v paměti jako krásná vzpomínka na předvánoční čas.
Ing. Jitka Kordačová
10. 12. 2024: Podřipsko vesluje
V pátek 29. listopadu se naše škola zúčastnila závodu ve veslování na trenažérech Podřipsko vesluje. Ráno jsme vycházeli od školy, někteří žáci se sešli u sportovní haly Pod Lipou, kde se veslovalo. V 9 hodin se začalo šestými ročníky. V kategorii chlapců jsme zabodovali na úžasném druhém místě, holky na čtvrtém a později v mixech na druhém místě. Poté následovaly sedmé ročníky s umístěním dívek i chlapců na 4. místě, v mixech doveslovali taktéž čtvrtí. Z naší školy šly naposled osmé ročníky, s krásnými úspěchy kluků na druhém místě, stejně jako osmičlenná štafeta mixů. Děvčata skončila na čtvrtém místě. Zdrželi jsme se ještě na vyhodnocení, které bylo ve 12 hodin, a celkově jako škola jsme ukořistili krásné čtvrté místo i přesto, že jsme neměli obsazenou kategorii devátých ročníků a že nás trochu překvapil změněný systém, který v tento den organizátoři vymysleli.
Viola Bukovská, 8. C
10. 12. 2024: Exkurze do Národního muzea v Praze
Dne 3. prosince 2024 byly třídy 6. A a 6. B na školní exkurzi v Národním muzeu. Jeli jsme vlakem. Po příjezdu na hlavní nádraží v Praze jsme vystoupili a vydali se k Národnímu muzeu. Když jsme dorazili, bylo muzeum ještě zavřené, ale protože pršelo, pustili nás dovnitř o 10 minut dříve. Po vstupu do hlavní budovy jsme prošli tmavou chodbou s obrazovkami na stěnách. Jakmile jsme vstoupili do hlavní části muzea, překvapilo nás, kolik věcí se třpytilo zlatem. Naše první zastávka byla v sekci s živočichy, kde jsme viděli zvířata, jako například lva, klokana, tučňáka a další. Byli tam také pavouci. Poté jsme pokračovali do sekce s fosiliemi, kde byli např. trilobiti a druhy jako Zlichovaspis rugosa. V další části jsme si prohlédli různé nerosty, například ametyst, síru, jantar nebo tyrolit. Když jsme si téměř všechny expozice prohlédli, zamířili jsme do kopule muzea. Odtud byl nádherný výhled na Václavské náměstí a Prahu. Po skončení prohlídky jsme vyšli z muzea a pokračovali na oběd, někteří z nás do McDonald's, jiní do KFC. Z hlavního nádraží jsme se vydali na cestu do Roudnice.
Jakub Dědič a Svatopluk Pfleger
6. 12. 2024: Malá technická univerzita
V úterý 3. prosince nás navštívila paní lektorka Pavla Sýkorová z Malé technické univerzity z Říčan u Prahy s programem Stavitel města. Přivezla s sebou veliký kufr, plný barevných kostiček, puzzle ve tvaru silnic, křižovatek a kruhových objezdů a jejich půdorysy v papírové podobě, dále nejrůznější mapy a piktogramy, znázorňující symboly rozmanitých budov. Velmi poutavým způsobem vysvětlila dětem práci stavitelů i kartografů, vyprávěla o tom, proč je třeba mapy neustále doplňovat a aktualizovat, objasnila základní pravidla práce s mapou a její rozličná provedení pro používání v běžném životě – od papírové verze až po moderní navigace v autech a naučila děti, jak zakreslený půdorys situovat podle reálných staveb. Ty si děti také samy vyzkoušely postavit – využily stavebnicových kostiček, skrývajících se v již zmíněném kufru. Svoje stavby si poté označily piktogramy a jednotlivé budovy – POŠTU, ZÁKLADNÍ ŠKOLU, KINO, KOSTEL, DIVADLO, apod. – se učily pomyslně zakreslit do papírové mapy. Musím konstatovat, že školáky program velmi zaujal, zapojily se i jindy pasivnější děti a navzdory tomu, že šlo o odbornou, technickou oblast poznávání, byla problematika tak perfektně zpracována s ohledem na věk žáků, že neměli problém ji pochopit. Takže za nás Malé technické univerzitě a paní lektorce určitě JEDNIČKA.
Hana Jeřábková
5. 12. 2024: Novinky ze školní jídelny
V průběhu tohoto školního roku jsme se rozhodli pro naše strávníky zpestřit jídelníček tematickými týdny. Na přelomu října a listopadu jsme nabídli halloweenské menu plné zajímavých chutí. V prosinci nás v posledním týdnu čeká návštěva u sousedů, během kterého představíme speciality z Polska, Rakouska, Německa a Slovenska. Inspiraci budeme čerpat z tradičních receptů spojených s přicházejícími vánočními svátky. V lednu nás čeká cesta k protinožcům, konkrétně do Austrálie. Na obědovém menu se objeví typická australská jídla, včetně neobvyklého klokaního masa, které je jednou z tamějších oblíbených specialit. Australská specialita bude k dispozici v rámci oběda s číslem 1. Další měsíce pak plánujeme zpestřit jídelníček kuchyní z jiných koutů světa, například asijskou nebo americkou gastronomií. Nezapomeňte pravidelně sledovat náš jídelní lístek a objevovat nové chutě spolu s námi!
Hana Bělková a kolektiv kuchařek
4. 12. 2024: Primární prevence s panem Váchou
Již pravidelně na naší škole vede pan Mgr. Vladimír Vácha, sociální pedagog s dlouholetou praxí v oblasti primární prevence, přednášky pro páté ročníky a druhý stupeň ZŠ. Přednášky jsou zaměřeny na nebezpečí kyberšikany, její nejčastější formy a dopady. Upozorňuje na nebezpečí kyberprostoru – kyberšikanu, sexting a sociální sítě. Žáci se seznamují s konkrétními příklady nebezpečí, učí se různé způsoby obrany. Pan Vácha se zaměřuje také na problematiku vztahů žáků ve třídě. Interaktivní formou, prostřednictvím her a sociometrických aktivit sleduje vztahy v kolektivu. Touto formou se snaží upozornit na případná nebezpečí a pomoci učitelům ve vývoji dobrých vazeb žáků ve třídě. Tyto přednášky mají velmi dobrý vliv na žáky i učitele. Jsme rádi, že s naší školou pan Vácha dlouhodobě spolupracuje.
Mgr. Lucie Krchňavá
4. 12. 2024: Beseda o Vánocích
Dne 28. listopadu zavítala k nám do přípravné třídy paní Anežka Grimová z MAS Podřipsko, která je u nás ve třídě častým a vítaným hostem. Téma bylo jasné. Čekal nás totiž první adventní víkend, a tak paní lektorka poutavě vyprávěla o tom, jak tradice Vánoc vůbec vznikly, seznámila děti s příběhem narození Ježíška, s tradicí zpívání koled, s nejrůznějšími vánočními zvyky a obyčeji a svoje vyprávění proložila působivými ukázkami. Děti velmi zaujal vánoční příběh, ztvárněný na dřevěném leporelu – "divadélku" a také koledy, které si poslechly prostřednictvím interaktivní publikace za využití "albi" tužky. V samém závěru zajímavého vyprávění si děti všechny donesené materiály mohly prohlédnout a "osahat" a také jsme si některé z nejznámějších koled společně zazpívali. Byla to velmi příjemně strávená společná hodinka a zcela jistě obohatila dětské povědomí o Vánocích, které tak milují a kterých se již nemohou dočkat.
Hana Jeřábková
4. 12. 2024: Vystoupení dětí z mateřské školy na vánočních trzích
Vánoční trhy na Karlově náměstí v Roudnici nad Labem se včera o 1. adventní neděli proměnily v kouzelnou scénu plnou hudby, radosti a sváteční atmosféry. O tento nezapomenutelný zážitek se postaraly děti z naší mateřské školy, které si připravily pásmo vánočních písní. Malí zpěváci vystoupili v dopoledních hodinách a od prvního slova získaly pozornost od všech přítomných. Děti svým nadšením zahřály srdce nejen rodičů, ale i ostatních návštěvníků trhu. Nadšený potlesk na závěr byl důkazem toho, že si nejen děti, ale i paní učitelky, které s dětmi vystoupení intenzivně nacvičovaly, zaslouží velkou pochvalu. Vystoupení dětí nám každý rok připomíná, jak důležité je uchovávat tradice a sdílet radost ze společně strávených chvil.
Nikola Jirásková
2. 12. 2024: Tandem v 2. A a 2. C
V hodině českého jazyka jsme v rámci tandemové výuky spojili 2. A a 2. C, kde jsme hravou formou procvičovali význam slov. Děti pracovaly jak jednotlivě, tak i ve skupinách. Cílem této výuky bylo získávání nových znalostí, dovedností a vytvoření kladných vztahů mezi žáky. Žáci byli výukou nadšeni, zároveň každý zhodnotil sám sebe, jak pokročil v daném tématu. Došlo i na společné hodnocení. Žáci se shodli, že společná podpora v týmu jako celku byla v učení pro děti přínosnější a už teď se těší na další společnou hodinu.
Mgr. Hana Berounská, Mgr. Helena Bartůňková, Jindra Dvorská
2. 12. 2024: Podzim ve školní družině
Podzim
v naší školní družině byl plný barev. Pozorovali jsme proměny přírody, stromy
hrály pestrými barvami. Sbírali jsme barevné listí, abychom z něj vyráběli
krásné výtvory. Povídali jsme si o tom, proč listy opadávají a jak se zvířata
připravují na zimu. Podzim v družině byl plný tvořivosti a krásných chvil.
Jindra Dvorská
29. 11. 2024: Divadlo Šapitó
Již za pár dní začíná nejkrásnější období v roce, čas adventu. Abychom dětem lépe přiblížili putování Marie a Josefa do Betléma, pozvali jsme divadlo Šapitó s jejich příběhem Potkali se u Betléma. Představení bylo doprovázeno tradičními vánočními písněmi, které herci společně s dětmi doplnili rytmickými pohyby. Na závěr si děti mohly prohlédnout loutky a celý Betlém zblízka. Divadlo nám pomohlo naladit tu správnou vánoční atmosféru, a my se již těšíme na vystoupení našich dětí na vánočních trzích již tuto 1. adventní neděli.
Nikola Jirásková
29. 11. 2024: Logohrátky v 1. třídách
Ve čtvrtek 21. 11. 2024 navštívil naši školu pan Mgr. Slávek Boura se svým originálním interaktivním programem Logohrátky. Zúčastnily se ho vybrané děti 1. tříd s logopedickými obtížemi, které navštěvují v naší škole logopedii. Program se skládal z poutavých a kreativních cvičení, která se zaměřovala na dechová cvičení, sluchové vnímání, rozvoj artikulačních schopností, motoriku mluvidel a rovněž jemnou i hrubou motoriku. Děti byly nadšené – během celého programu se skvěle bavily, smály a výborně spolupracovaly.
Mgr. Věra Klátilová
29. 11. 2024: 6. B v galerii
Dne 13. listopadu jsme se vypravili na návštěvu roudnické galerie. Tam se nás ujala paní Lucie Švec Kabrlová, která měla pro děti vymyšlený pestrý program. V první místnosti nám představila výstavu s názvem "Umělec je mrkev". Tento prapodivný název ihned rozpoutal vášnivou diskusi. V dalších částech galerie jsme se dozvěděli o českém moderním umění z celého dvacátého století. Lektorka pro nás měla připraveno několik úkolů inspirovaných obrazy. Vytvářeli jsme vitráže, napodobovali impresionisty a kubisty. Velmi nás zaujal relaxační buben, na který jsme si mohli zahrát. Velké ovace si zasloužil Sváťa, který nám zahrál na klavír.
Žáci 6. B
A zde několik postřehů od dětí:
Moc se mi tam líbilo, šla bych tam klidně znovu. Nejvíce se mi líbil obraz s Řípem. Užila jsem si to, protože tam byla dobrá nálada. Měli tam spoustu zajímavých obrazů. Bylo to zábavné. Bavilo mě, jak Sváťa a paní učitelka hráli na piano.
27. 11. 2024: Jak vzniká kniha
To byl název knihovnické dílničky, kterou děti z 3. C absolvovaly 13. listopadu v Knihovně Ervína Špindlera. Paní knihovnice žákům vysvětlila, že než se narodí taková knížka, je k tomu zapotřebí mnoho úsilí, nápadů, ale i spousty lidí, kteří s vydáváním knihy spisovateli pomáhají. Je to vlastně kouzelný proces, na jehož začátku je nápad spisovatele – takové malé políbení od múzy, a potom může dobrodružná cesta začít. Děti si vyzkoušely vymyslet a nakreslit obal své knihy, ale i sestavit několik vět se zadanými slovy jako spisovatelé. Jejich nápady byly velmi zajímavé a kreativní. Ke konci dílničky si mohly prohlédnout prostory dětské knihovny a zapůjčit si knihy, které se jim líbily. V knihovně jsme strávili moc hezké chvíle. A kdo ví? Třeba z některého školáka bude jednou i spisovatel.
Mgr. Jana Eliška Hrabánková
26. 11. 2024: Logohrátky v mateřské škole
Ve čtvrtek 21. 11. 2024 dopoledne navštívil naši mateřskou školu pan Slávek Boura. Přijel děti pobavit svým originálním interaktivním programem "Logohrátky". Akce byla určena pro předškoláky a děti z přípravné třídy. Tento motivační program je zaměřen na rozvoj komunikačních dovedností, artikulační a dechová cvičení, motoriku mluvidel a také na rozvoj sluchového a zrakového vnímání. Nejedná se přímo o individuální nácvik správné výslovnosti, ale o zábavnou show. Děti si hodinový program užívaly, byly soustředěné, aktivně spolupracovaly, smály se a bavily.
Mgr. Daniela Smetanová
26. 11. 2024: Další úspěch v soutěži IT-SLOT
Naše škola se zúčastnila prvního kola soutěže IT SLOT, které přilákalo celkem 17 396 žáků z 298 škol po celé České republice. Jsme hrdí na to, že jsme se umístili na vynikajícím čtvrtém místě! Nejlepší z našich žáků, David Jaroš, předvedl skvělý výkon a dosáhl vysokého počtu správných odpovědí. Bohužel do finále, které se uskuteční 11. prosince 2024 v Praze, nepostoupil pouze kvůli času, za který byly otázky zodpovězeny. Přesto jsme s jeho celkovým umístěním na 62. místě spokojení, na výsledky naší školy velmi hrdí a děkujeme všem zúčastněným žákům za výborný výkon. Děkujeme všem za podporu a úsilí, které do soutěže vložili. Těšíme se na další výzvy a doufáme v další úspěchy v budoucnu!
Bc. František Ševčík
21. 11. 2024: Mezinárodní průkaz ISIC Scholar
Vážení rodiče,
rádi bychom Vás informovali, že naše škola vydává svým žákům mezinárodní žákovský průkaz ISIC Školák. Tento průkaz je především identifikačním dokladem, který potvrzuje totožnost žáka a jeho příslušnost k naší škole; kromě toho funguje jako mezinárodně uznávaný doklad o školní docházce, akceptovaný ve 130 zemích světa (včetně všech členských zemí EU), a také jako karta využitelná pro zhruba 2 000 různých slev a výhod v ČR. Více informací zde.
PaedDr. Zuzana Zrzavá, ředitelka školy
15. 11. 2024: Říjen ve 3. B
Rádi bychom se s vámi podělili o několik akcí, které proběhly během měsíce
října v naší třídě. Nedávno jsme navštívili místní knihovnu, kde se žáci zaregistrovali a
někteří si poprvé půjčili svou první knihu! Děti měly možnost prozkoumat knižní
svět a mnoho z nich se těší na další návštěvu. Zúčastnili jsme se také programu Sebeobrana a boj proti šikaně, kde
si žáci zopakovali zásady chování v různých obtížných situacích a osvojili si
nové dovednosti, jak se bránit a správně reagovat. Program byl pro děti
užitečný a věříme, že jim pomůže v budoucnu lépe zvládat různé situace. A na závěr jsme si užili i trochu strašidelné zábavy s Halloweenem! Celá
škola se zaplnila kostýmy, dýněmi a halloweenskou výzdobou.
Mgr. Martina Ševčíková
15. 11. 2024: Prevence šikany a sebeobrana hravě
V průběhu
října a listopadu probíhaly na naší škole praktické hodiny sebeobrany a
prevence šikany s panem Fialou. Děti od první až do páté třídy si mohly
zopakovat a vyzkoušet, jak je možné se účinně bránit a chránit před
nejrůznějšími agresory. Nejlepší částí byly praktické ukázky a nácviky hmatů a
postojů, které si mohly děti vyzkoušet ve dvojicích s kontrolou lektora.
Pan Fiala děti poučil, že tyto prvky však mohou používat výhradně jen při své
vlastní obraně proti agresorovi – nikoli se spolužáky jako hru. Většina dětí
odcházela z tělocvičny v dobré náladě a jistější si tím, jak se mohou
bránit a ubránit se.
Mgr. Jana Eliška Hrabánková
13. 11. 2024: Exkurze do Prahy
Ve středu 6. listopadu 2024 se žáci tříd 8. C a 9. A zúčastnili výletu do Prahy, spojeného s komentovanou prohlídkou Karlova mostu a Kampy. Jeli jsme vlakem na Podbabu, kde jsme následně přesedali na tramvaj, která nás dovezla až k nově rekonstruovanému OD Máj. Poté jsme se pěšky přesunuli ke Karlovu mostu, kde na nás již čekala paní průvodkyně. Byli jsme rozděleni do několika skupin, které měly za úkol nasbírat co nejvíce bodů ve formě pražských grošů. Body se sbíraly správným zodpovězením otázek, které pokládala paní průvodkyně. Během sbírání grošů nám byla odhalena nejen velká část historie, ale i současné fungování stověžaté Prahy (např. protipovodňové zabezpečení pod Karlovým mostem). Prohlídka byla zakončena slíbenou "bojovkou" na pražské Kampě a následným vyhodnocením celkových výsledků. Děkujeme třídním učitelkám a těšíme se na další stejně zajímavé výlety.
Filip Hádek, 9. A
5. 11. 2024: Halloweenská říše ovládla školu
Základní škola a mateřská škola v ulici Školní se 31. října proměnila v děsivou, ale přitom zábavnou říši. Prostory školy byly najednou tajemné a strašidelné. Žáci všech ročníků se s velkým nadšením zapojili do přípravy této akce a předvedli neskutečnou kreativitu a fantazii. Každá třída si vyzdobila svou část školy halloweenskými motivy, od pavučin a duchů až po propracované scény z hororových filmů. Zvláštní pozornost si zasloužily originální dýně, které děti vyrobily vlastníma rukama. Žáci vytvořili dýně nejrůznějších tvarů a velikostí a zdobili je s velkou pečlivostí. Školní parlament měl těžký úkol vybrat ty nejkrásnější a nejstrašidelnější. Vítězem v kategorii prvního stupně se staly hned tři dýně se stejným počtem bodů tříd 2. B, 5. B a 5. C a na druhém stupni třída 9. A. Žáci přišli v opravdu originálních převlecích, které pobavily i vyděsily všechny přítomné. Byli tu čarodějnice, kostlivci, upíři, ale i mnohé originální postavy. Soutěž o zapojení se do halloweenského řádění byla velmi vyrovnaná, nicméně porota nakonec rozhodla, že nejvíce ji zaujala práce žáků třídy 5. C na prvním stupni a na druhém stupni třídy 7. B. Halloween na naší škole byl velkým zážitkem pro všechny. Děti si užily nejen přípravy, ale i samotnou oslavu. Akce ukázala, že i ve škole se dá bavit a zároveň rozvíjet svou kreativitu. Děkujeme všem žákům, učitelům a rodičům za jejich aktivní účast a přípravu této akce.
Jitka Kordačová a Vlaďka Špimrová
1. 11. 2024: Halloween ve školní kuchyni
Týden od 29. 10. do 1. 11. 2024 se i ve školní kuchyni nesl v duchu Halloweenu. Kuchařky si připravily pro děti z MŠ a pro žáky ze ZŠ zajímavé strašidelné menu, vyzdobily jídelnu a patřičně i sami sebe. Už teď se těší na další svátky, kdy opět připraví nějaké překvapení.
Hana Bělková, vedoucí školní jídelny
31. 10. 2024: Soustředění RDS Lhotsko
Roudnický dětský sbor se účastnil čtyřdenního soustředění ve Lhotsku. V sobotu ráno jsme přijeli do penzionu uprostřed nádherně probarvené přírody. Ubytovali jsme se a rozdělili do skupin. Po celé dny probíhaly dělené zkoušky a po nich následovaly společné. Náš odpolední program tvořily pohybové aktivity venku. Večer vždy jeden tým vymyslel činnosti pro ostatní a ti je následně plnili a získávali body pro celkové hodnocení družstev. V neděli po obědě jsme hráli šipkovanou, kterou vymysleli kapitáni týmů. V pondělí odpoledne jsme šli na houby. Vítězilo družstvo s největším počtem úlovků. Ve večerních hodinách se nejstarší žáci nalíčili a připravili stezku odvahy pro naše nejmenší účastníky. V úterý ráno byli nejmladší zpěváci přezkoušeni a přijati do sboru. Před odjezdem byli vyhlášeni vítězové v souboji družstev, odměněni patroni a nováčci, pochváleni zpěváci ze služeb. Spokojení jsme se vrátili domu do Roudnice.
Anastasija Kulivar a Sofie Mašková
31. 10. 2024: Den stromů - stezka
Naše
škola se připojila k oslavám Dne stromů, který připadá na 20. říjen. Pro žáky
1. stupně byla připravena naučná tematická stezka, kde se nejen pobavili, ale
také se dozvěděli mnoho zajímavého o přírodě a významu stromů. Žáci 1. a 2.
třídy se na své cestě setkali s Dubánkem – malým lesním tvorem, který je provázel
po celé trase. Děti řešily zábavné úkoly, které jim Dubánek připravil. Hledaly
odpovědi na otázky o stromech, jejich listech a plodech, poznávaly přírodu a
učily se, jak jsou stromy důležité pro život nás všech. Celý program byl veden
hravou formou, která dětem přiblížila kouzlo lesa.Žáci 3. až 5. ročníku
měli trochu náročnější úkoly. Během stezky se setkali s kvízem připraveným
speciálně k tomuto dni. Kvíz vycházel z textu, který si děti předem
přečetly a mohly se k němu později vracet. Po cestě odpovídaly na různé otázky
o dřevinách, jejich významu a funkcím v ekosystému. Nechyběly ani hádanky
a hlavolamy, které děti musely rozluštit. Všichni si tak nejen rozšířili své
znalosti, ale zároveň si užili spoustu zábavy při plnění jednotlivých úkolů.
Stezka ke Dni stromů byla skvělá příležitost, jak propojit výuku s reálným
světem a podporou dětí ke kladnému vztahu k přírodě.
Mgr. Lenka Jelínková, koordinátorka EVVO
31. 10. 2024: Halloween ve školní družině
Halloween je svátek, který k nám proniká stále víc. Je s ním totiž dost legrace a zábavy. Během října jsme tvořili halloweenské dekorace – dýně z papíru, netopýry, pavučiny s pavouky, duchy. Nastal den, na který jsme se všichni těšili, den všech strašidel, Halloween. V úterý 22. října se děti z naší školní družiny proměnily v duchy, čarodějnice, kostlivce, upíry a jiná strašidla. Prostory družiny se proměnily. Byla to zábava plná dobrodružství a úkolů, které připravily vychovatelky školní družiny. Na závěr jsme si pořádně zatančili, vždyť Halloween je o zábavě, a ne o strachu.
Jindra Dvorská
22. 10. 2024: Dlabání dýní
V pátek odpoledne se v naší mateřské škole konalo tradiční podzimní setkání dětí, rodičů a pedagogů. Tentokrát bylo tématem dlabání dýní, které se stalo symbolem podzimu a blížícího se svátku Halloweenu. V mateřské škole byly připraveny dýně různých velikostí, nože a lžíce na dlabání. Děti se s nadšením pustily do práce a společně s rodiči tak vytvořili nejrůznější strašidelné i veselejší tváře. Během tvoření nechybělo ani malé občerstvení – pokrmy připravené z dýní, slané či sladké strašidelné dobroty. Společné odpoledne bylo nejen o tvořivosti, ale především o vzájemném setkání a posilování vztahů mezi dětmi, rodiči a školkou. Vystavené dýně nám nyní zpříjemňují cestu do školky.
Nikola Jirásková
21. 10. 2024: Návštěva řemesel živě 2024
S žáky devátých tříd jsme se vydali na akci Řemesla živě 2024 na Novoměstské radnici v Praze. Festival nabízel skvělou příležitost, jak se seznámit s různými řemeslnými obory a získat inspiraci pro budoucí kariéru. Žáci měli možnost vidět prezentace jednotlivých řemeslných škol, vyzkoušet si různé dovednosti během workshopů a promluvit si přímo s mistry řemesel. Atmosféra byla živá a plná inspirace, každý si odnesl nové zážitky i znalosti. Tato akce nás bude motivovat k dalšímu učení! Děkujeme organizátorům za skvěle strávený čas.
Mgr. Gabriela Purchartová
18. 10. 2024: Terénní exkurze za roudnickým barokem
Že je Roudnice nad Labem bohatá na pamětihodnosti, přesvědčili se žáci 8. ročníku během dvou říjnových terénních exkurzí. Jejich úkolem a cílem bylo na základě indicií určit, nalézt, zapsat a vyfotografovat sedm nejvýznamnějších barokních a barokně-gotických památek. Pracovali ve skupinkách a vše zaznamenávali do připraveného elektronického formuláře ve svých mobilech. Většina účastníků tohoto "kvízu" byla úspěšná. Co se žáci teoreticky naučili ve škole, to měli možnost si prověřit prakticky, navíc v prostředí, které je jim důvěrně známé. Pokud jim přece jen něco činilo problémy, byla to orientace na mapě. Na posílení této kompetence se budeme muset více soustředit.
Mgr. David Mikoláš
16. 10. 2024: Výlet do lesa
Ve čtvrtek dopoledne se děti z naší mateřské školy vydaly na výlet do lesa v nedaleké vesnici Černouček, aby strávily den plný objevování přírody a her na čerstvém vzduchu. Výlet byl zaměřen na prohlubování vztahu dětí k přírodě a na rozvoj jejich vnímání okolního světa. Děti prozkoumávaly lesní stezky, pozorovaly stromy, sbíraly různé přírodniny a v neposlední řadě jsme nacházeli také houby. Výlet byl nejen zábavný, ale také poučný, a děti se domů vracely plné dojmů a nových zážitků.
Nikola Jirásková
15. 10. 2024: Divadlo Spejbla a Hurvínka
Ke konci září se třída 3. C vydala vlakem do Divadla Spejbla a Hurvínka v Praze 6 na představení Pohádky pro Hurvínka. Hned u šaten divadla zaujaly děti vitríny s různými loutkami, ale nejvíc asi velké pohyblivé loutky Spejbla a Hurvínka, které si bylo možné i vyzkoušet. Děti zjistily, že ovládat je není úplně jednoduché, ale že být loutkohercem může být velmi zajímavé. Představení bylo rozděleno do dvou částí, bylo velmi poutavé, jednoduché kulisy krásně doplňovaly celkovou atmosféru jednotlivých scén. Hra obsahovala i témata k zamyšlení. Děti s nadšením sledovaly děj a vydržely se soustředit po celou dobu pohádky. Většina z nich byla úplně poprvé v loutkovém divadle a představení se jim všem moc líbilo. Celý výlet jsme zakončili chutnou zmrzlinou, před zpáteční cestou jsme se stihli ještě i proběhnout a protáhnout na dětském hřišti.
Mgr. Jana Eliška Hrabánková a Jana Beranová
14. 10. 2024: Září ve 3. B
Začátek školního roku jsme zahájili pohybem venku, kde jsme nejen
sportovali, ale také se příjemně ochladili v nedalekém potoce. V hodinách
prvouky jsme se věnovali důležitému tématu bezpečnosti. Vysvětlovali jsme si,
proč je důležité nosit při jízdě na kole přilbu, a prováděli jsme pokus s
vajíčkem, který dětem ukázal, jak přilba chrání hlavu. Na bezpečnost v
silničním provozu jsme se zaměřili i během dalších aktivit. Také jsme měli zajímavou přednášku o tom, jak se stát architektem. Žáci si
mohli sami vyzkoušet, jaké to je stavět domky podle plánu. Během měsíce jsme
navíc tvořili, vyráběli a kreslili, takže fantazie dětí dostala dostatek
prostoru. Na začátku října jsme se vrhli na další sportovní aktivitu – bruslení,
na které se děti moc těšily.
Mgr. Martina Ševčíková
10. 10. 2024: Cesta do říše snů
Ve středu 9. října se děti z mateřské školy a přípravné třídy vydaly na pohádkovou stezkou zámeckým parkem v Ploskovicích. Cestou jsme u pohádkových postav nasbírali části zaklínadla, pomocí kterého jsme přemohli zlého čaroděje a skřeta Loužičku. Na konci výpravy jsme v komnatách zámku osvobodili princeznu, která děti odměnila kouzelnými kamínky, které děti v noci přenesou do pohádkové říše snů.
Nikola Jirásková
8. 10. 2024: Prvňáci staviteli města
Ve středu 2. 10. 2024 se prvňáci stali staviteli svého vymyšleného města za pomoci paní Sýkorové z Malé technické univerzity. Nejdříve si společně povídali o bezpečnosti na stavbách, ukázali si typy map, piktogramy označení budov ve městě. Po teoretické části vysypala paní Sýkorová svůj veliký kufr plný lego kostiček a prvňáci mohli začít stavět své budovy. Než jsme se rozloučili s paní Sýkorovou, prvňáci ukazovali na plánku města, kde se jejich postavená budova nachází. Jak jim povolání stavitele šlo, můžete vidět na fotografiích. Děkujeme Místní akční skupině Podřipsko za možnost zúčastnit se těchto lekcí a finanční podporu.
Třídní učitelky 1. tříd a asistentky pedagoga
27. 9. 2024: Informace k osvobození od úplaty za školní družinu
O osvobození od úplaty za školní družinu je možné žádat od začátku školního roku 2024/2025, tzn. od 1. 9. 2024, a to pouze v případě, že zákonný zástupce prokáže, že pobírá přídavky na dítě.
Tuto skutečnost doloží zákonný zástupce Oznámením o přiznání dávky státní sociální podpory – přídavek na dítě. Společně s oznámením přikládá vyplněnou Žádost o osvobození od úplaty za školní družinu, kterou si může vyžádat u vedoucí vychovatelky, nebo vytisknout z webových stránek školy.
Osvobození od platby za měsíc září je třeba doložit do 30. 9. 2024 a v průběhu roku do konce předcházejícího měsíce. To znamená, že pokud žádá o úlevu od úplaty od měsíce října, je třeba vypsat žádost a doložit oznámení a přiznání sociální podpory – přídavek na dítě do konce září. Pokud žádá o úlevu od úplaty v měsíci listopadu, je třeba potřebné dokumenty doložit do konce měsíce října.
Dokládání nároku na osvobození od úplaty – přídavek na dítě: Žadatel obdrží oznámení o přiznání dávky a následně pak každé tři měsíce dokládá úřadu práce výši příjmů. Pokud příjmy odpovídají nároku na dávku, dávka pokračuje a zákonný zástupce dokládá též škole, že přídavek na dítě stále pobírá. Každé tři měsíce tedy škole předává oznámení o přiznání dávky – přídavek na dítě.
V případě, že přídavek na dítě zaniká, je zákonný zástupce povinen tuto skutečnost nahlásit vedoucí vychovatelce a od následujícího měsíce úplatu za školní družinu plně hradit.
26. 9. 2024: Den otevřených dveří v NZDM Bota
Dne 18. září 2024 byla třída 6. B pozvána do Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež Bota sídlící v Roudnici nad Labem. Po vstupu do budovy charity se nás ujaly sociální pracovnice. Uvedly nás do veliké místnosti, kde bylo připraveno výtečné pohoštění. Zde dětem postupně celý klub představily a vysvětlily, pro koho je určen. Děti se dozvěděly, že zde mohou smysluplně trávit čas při různých aktivitách, jako jsou hry na PC, ping–pong, různé deskové hry, ale též zde mohou nalézt pomoc v tíživých životních situacích, se kterými se nemohou nebo nechtějí svěřit svým blízkým. S pracovnicemi tohoto centra se mohou také potkávat na roudnických školách i v terénu.
Je dobré, že tam můžeme chodit i po škole. Angelina
Možná tam někdy zajdu. Adélka
Bylo to tam zábavné a barevné. Elen
Jsem moc ráda, že jsme tam byli. Amálka
Moc jsem si to tam užila. Karolína
Líbilo se mi, že tam pomáhají s různými problémy. Sváťa
Žáci 6. B
25. 9. 2024: Zážitky ze školy v přírodě
Survivor Program
Minulý týden strávili žáci na škole v přírodě plné dobrodružství, výzev a týmové spolupráce. Program inspirovaný populárním formátem Survivor přinesl zábavu, soutěživost, ale také mnoho příležitostí k rozvoji osobnosti, kreativity a týmových dovedností.
Pondělí: Začátek velkého dobrodružství. Hned po příjezdu se žáci vrhli do akce. Den začal fyzickými souboji o vlajku, které otestovaly jejich strategické myšlení a týmovou spolupráci. Poté následovala tvorba kmenů, kde si každá skupina zvolila název, vytvořila vlastní pokřik a navrhla vlajku, která reprezentovala jejich identitu. Tento den položil základy týmového ducha, který se nesl celým týdnem.
Úterý: Den výzev. Úterý bylo plné aktivit, které prověřily fyzickou i psychickou odolnost žáků. Celý den byl věnován rozsáhlému Survivor maratonu, který obsahoval dvanáct různorodých úkolů zaměřených na všestrannost – od logických hádanek po fyzicky náročné výzvy. Po náročných aktivitách následoval social test, kdy se žáci účastnili stmelení prostřednictvím sociopsychologických aktivit. Sdílení názorů, postojů a zážitků posílilo vzájemné vztahy mezi žáky.
Středa: Kreativita a strategie. Třetí den programu přinesl souboje zaměřené na vynalézavost. Aktivita Inpostor, která probíhala v lese, vyžadovala přesnou komunikaci a kreativitu při plnění úkolů. Den pokračoval strategickým turnajem "King of the Hill", kde žáci museli nejen bojovat o udržení své pozice, ale i přemýšlet několik kroků dopředu. Večer byl zasvěcen volitelným aktivitám, táboráku a noční výzvě, která žáky provedla pátráním po útržcích zpráv potřebných k získání titulu Survivor.
Čtvrtek: Velké finále. Poslední den programu byl vyvrcholením celotýdenního snažení. Po složení zprávy následovala simulace krize v rámci "Cesty Survivora", kdy žáci museli spojit své síly a komunikovat, aby překonali vypjaté situace. Závěrečný souboj o titul Survivor rozhodl o vítězném kmeni. Celý den byl zakončen slavnostním vyhodnocením a diskotékou, která byla odměnou za skvělou spolupráci a týmového ducha.
Průběžná hra: Souboj o ostrov. Celý týden probíhala také hra, ve které kmeny bojovaly o území na mapě ostrova. Minisouboje o anulátory, které mohly rušit území soupeřů, a hledání skrytých výhod po areálu dodávaly napětí a strategii každému dni. Týden v přírodě byl nejen plný zábavy a dobrodružství, ale také rozvíjel schopnosti jako je týmová spolupráce, komunikace, kreativita a strategie. Žáci si odvezli nezapomenutelné zážitky a nové dovednosti, které využijí nejen ve škole, ale i v běžném životě.
Třídní učitelky a žáci 5. C a 8. A
25. 9. 2024: Sváťovo dividlo
V úterý dopoledne zavítalo Sváťovo divadlo do naší mateřské školy. Dětem přineslo dvě známé pohádky Jak pejsek s kočičkou myli podlahu a Jak pejsek s kočičkou dělali dort z knihy Povídání o pejskovi a kočičce od oblíbeného spisovatele Josefa Čapka. Celé představení bylo doprovázeno hravými písničkami, které si děti mohly zazpívat s herci, a interaktivní momenty, kdy se samy mohly zapojit do děje. Po skončení představení si mohly prohlédnout a pohladit loutky. Děti nejen z mateřské školy, ale také z přípravné třídy byly z představení nadšení a doufají, že se Sváťovo divadlo brzy vrátí s dalším pohádkovým příběhem.
Nikola Jirásková
24. 9. 2024: Bramboriáda v mateřské škole
Naše mateřská škola ožila v pátek 20. září tradiční podzimní akcí – Bramboriádou. Děti i rodiče si společně užili zábavné odpoledne plné her a tvoření s bramborami. Brambory v různých podobách zaplnily školní zahradu. Děti soutěžily v disciplínách jako je hod bramborou, hledání největší a nejmenší brambory, soutěž o nejdelší slupku. Nechybělo ani kreativní tvoření - rodiče s dětmi vyráběli z brambor veselé postavičky. Odpoledne vyvrcholilo soutěží o nejchutnější bramborák. Rodiče přinesli hotové těsto na bramboráky, které jsme ve školce usmažili a společně si pochutnali na rozmanitých chutích bramboráků. Na stole ale nechyběly ani jiné bramborové dobroty, jako např. bramborový salát, bramborové placky či lokše. Na tuto akci jsme se s dětmi pilně připravovali již v týdnu před bramboriádou, kdy jsme si v rámci tématu "Na poli" vyzkoušeli práci na poli, povídali si o důležitosti pěstování nejen brambor, ale i zeleniny či obilovin a o jejich dalším zpracování a uskladnění. Bramboriáda se opět ukázala jako oblíbená akce a my se již těšíme na další společné setkání.
Nikola Jirásková
9. 9. 2024: Výzva k podání nabídky
Výzva k podání nabídky ve výběrovém řízení na zakázku malého rozsahu "Pořízení IT a dalšího vybavení pro Základní školu a mateřskou školu Roudnice nad Labem, Školní 1803, 413 01 Roudnice nad Labem"
30. 8. 2024: Naše škola vstupuje do světa Instagramu
Milí žáci, rodiče a přátelé naší školy,
s radostí Vám oznamujeme, že naše základní škola se rozhodla rozšířit své komunikační kanály a založila oficiální účet na populární sociální síti Instagram! Tímto krokem chceme být blíže našim žákům, rodičům i širší veřejnosti a sdílet s Vámi zajímavé momenty ze života naší školy.
Co můžete na našem Instagramu očekávat?
1. Fotografie a videa z různých školních akcí, výletů a projektů
2. Úspěchy našich žáků v soutěžích a olympiádách
3. Zajímavosti z výuky a ukázky prací našich žáků
4. Informace o nadcházejících událostech a důležitých termínech
5. Zákulisní pohledy do každodenního života naší školy
Naším cílem je vytvořit živou a interaktivní komunitu, kde se budou moci žáci, rodiče i učitelé vzájemně inspirovat a sdílet své zážitky. Zároveň chceme ukázat, že naše škola jde s dobou a využívá moderní technologie k lepší komunikaci a prezentaci.
Jak nás můžete sledovat?
Stačí si otevřít aplikaci Instagram a vyhledat náš účet pod jménem "@zsmsroudnice". Nezapomeňte nás začít sledovat, abyste nepřišli o žádné novinky!
Bezpečnost především
Ujišťujeme Vás, že při správě našeho instagramového účtu budeme dbát na ochranu soukromí našich žáků a dodržovat všechna pravidla bezpečného používání sociálních sítí. Fotografie žáků budou zveřejňovány pouze se souhlasem zákonných zástupců a v souladu s platnými předpisy.
Zapojte se i vy!
Budeme rádi, když se do tvorby obsahu zapojíte i vy - žáci, rodiče i učitelé. Pokud máte zajímavé fotografie nebo videa z akcí naší školy, můžete je sdílet s hashtagem #zsmsroudnice. Ty nejzajímavější příspěvky budeme sdílet na našem oficiálním profilu.
Těšíme se na vaše sledování, lajky a komentáře! Pojďme společně vytvořit živou a pozitivní komunitu na Instagramu, která bude reprezentovat to nejlepší z naší školy.
Vedení školy a tým správců sociálních sítí
29. 8. 2024: Informace ze školní družiny
Provoz ŠD bude zahájen 2. 9. 2024 od 6:00 hodin a
pokračuje ve stávajícím režimu. Rozpis, rozdělení dětí do jednotlivých oddělení
včetně nabídky zájmových kroužků je na informační vývěsce u hlavního vchodu do
budovy školy. Veškeré informace o činnosti pravidelné či
nepravidelné spolu s fotografiemi z nejrůznějších akcí naleznete na webových
stránkách školy.
Poplatky za školní družinu
Od 1. 9. 2024 je výše úhrady stanovena na 2.500 Kč za pololetí.
Do konce
měsíce září je splatný poplatek 2.500 Kč za 1. pololetí školního roku.
Do konce měsíce února je splatný poplatek 2.500 Kč za 2. pololetí školního roku.
Platby probíhá výhradně přes epeněženku.
Zájmové kroužky budou probíhat od října 2024.
Bc. Petra Kordová, vedoucí školní družiny
26. 8. 2024: Rozvrhy
Byly zveřejněny rozvrhy na nový školní rok 2024/2025.
Mgr. David Mikoláš
28. 6. 2024: Tradiční rozloučení s deváťáky
"Musím konstatovat, že tato setkání jsou rok od roku krásnější." Těmito slovy dnes při rozhlasovém projevu k žákům zavzpomínala ředitelka školy Zuzana Zrzavá na včerejší slavnostní rozloučení s deváťáky, které se tradičně konalo v roudnickém Kulturním domě Říp za přítomnosti rodičů a zástupců Města Roudnice nad Labem, místostarostů Jiřího Řezníčka a Richarda Červeného. Originální pamětní listy, jejichž autorkou je Anna Kalousová, letos předávaly paní učitelky Dana Horáková (IX. A), Sylva Jindřichová (IX. B) a Gabriela Purchartová (IX. C). Každá třída si připravila nejen rozlučkový projev, ale i velmi povedenou a emotivní videoprezentaci, v níž shrnula svoji devítiletou cestu za vzděláním na naší škole. A že to byla jízda! I když by snad mohl někdo zapochybovat, jsme na naše deváťáky hrdí. Přejeme jim vše dobré, ať jsou spokojení a šťastní.
Mgr. David Mikoláš
28. 6. 2024: Rozloučení s předškoláky
Rok utekl jako voda, a tak se ve čtvrtek 20. června konalo v naší mateřské škole rozloučení s předškoláky, kteří od září vyplují na další cestu za vzděláváním do základní školy. Tento významný okamžik byl oslavován v námořnickém stylu za přítomnosti rodičů, pedagogů a samotných dětí. Program zahájila paní ředitelka, která poděkovala dětem za jejich pilnou práci po celý rok, rodičům za jejich láskyplnou výchovu a paním učitelkám za jejich péči, kterou dětem věnovaly. Následovalo vystoupení dětí, které si připravily pásmo písniček, básniček a tanečků. Po něm následovalo šerpování předškoláků a předání pamětných knih a dárečků, připomínajících jejich čas strávený v mateřské škole. Jedním z nejdojemnějších okamžiků bylo sepsání přání s rodiči, které po přesunutí na školní zahradu za doprovodu písně vypustili k oblakům. Závěr slavnostního odpoledne probíhal na školní zahradě, kde bylo nejen pro děti připraveno bohaté občerstvení. Rozloučení s předškoláky v naší mateřské škole bylo nejen dojemným, ale i radostným okamžikem, který uzavřel jednu etapu v životě dětí a otevřel další dveře plné nových výzev a dobrodružství. Přejeme všem budoucím školákům hodně štěstí a spěchů v jejich dalším vzdělávání.
Nikola Jirásková
28. 6. 2024: POKOS. Testujeme znalosti a dovednosti v oblasti ochrany obyvatelstva
V uplynulých dnech se uskutečnilo další kolo POKOSu, Přípravy občanů k obraně státu. Stanoviště nabídla dětem širokou škálu aktivit, které prověřily jejich znalosti a dovednosti v oblasti ochrany obyvatelstva. Zájemci si mohli vyzkoušet střelbu laserovou vzduchovkou na terč. Tato aktivita prověřila jejich koordinaci a přesnost. Pro milovníky technologií byl připraven let drony. Fyzická zdatnost byla prověřena na překážkové dráze a orientačním běhu. Tyto aktivity otestovaly vytrvalost, sílu a orientační smysl účastníků. V oblasti zdravovědy si účastníci procvičili poskytování první pomoci a resuscitaci. Další stanoviště se zaměřilo na základní techniky sebeobrany a řešení krizových situací. Znalost topografických a dopravních značek byla prověřena na speciálním stanovišti. Žáci si dále procvičili vázání různých druhů uzlů a seznámili se s nebezpečnými chemickými látkami. Pro děti byl připraven kvíz na téma mimořádné události, kde si ověřily své znalosti v oblasti ochrany obyvatelstva. Důležitou součástí POKOSu je i příprava evakuačního zavazadla. Na tomto stanovišti si účastníci mohli ověřit, zda jejich evakuační zavazadlo obsahuje vše potřebné pro přežití v krizové situaci. V neposlední řadě se žáci naučili, jak destilovat vodu v terénu. Tato dovednost může být v krizových situacích životně důležitá. POKOS je důležitou součástí přípravy na mimořádné události. Umožňuje všem občanům prověřit si své znalosti a dovednosti v oblasti ochrany obyvatelstva a v případě potřeby tak efektivně reagovat na krizové situace.
Mgr. Lucie Krchňavá a Mgr. Lenka Ekrtová
28. 6. 2024: Badatelská výuka v 7. A
V tomto školním roce jsme se s žáky vydali na tři exkurze zaměřené na badatelskou výuku. Tyto aktivity se staly skvělým doplňkem běžné výuky a pomohly žákům hlouběji se ponořit do probíraných témat a rozvíjet jejich badatelské dovednosti. V květnu jsme navštívili program muzea v Roztokách Archevita. Tato exkurze byla zaměřena na archeologii a historii. Žáci si prohlédli archeologické nálezy z okolí Roztok a dozvěděli zajímavé informace o práci archeologů. V červnu jsme v Muzeu města Prahy v Domě u Zlatého prstenu v Praze navštívili lektorské programy věnované době vlády Karla IV. a Rudolfa II. Žáci se nejen seznámili s životem a dílem těchto významných českých panovníků, ale také si prohlédli památky z té doby. Exkurze byla doplněna aktivitami, které žákům pomohly přirozenou formou si lépe zapamatovat nové informace. Všechny tři exkurze byly pro žáky velmi přínosné a pomohly jim rozvíjet jejich badatelské dovednosti, kritické myšlení a kreativitu. Zároveň si žáci odnesli spoustu nových poznatků a zážitků, které budou moci využít ve výuce i v běžném životě.
Mgr. Lenka Ekrtová
27. 6. 2024: Druháci v ZOO Děčín
Konečně se přiblížil týden výletů a úterý 10. června. Naše třída II. C vyjela vlakem do Děčína a poté vyrazila pěšky naučnou stezkou navštívit zdejší ZOO, která v srpnu oslaví již své 75. narozeniny. Počasí se na nás trochu mračilo a foukal studený vítr, vlak měl zpoždění, ale nic z toho nás neodradilo a s elánem jsme šli vstříc zajímavým zážitkům a novým poznatkům. Celkem rychle jsme vyšli větší kopec až k hlavnímu vchodu do ZOO. Každé z dětí se těšilo na jiné zvířátko. Nejvíce se děti těšily na medvěda, který ale zrovna snídal a o zvídavé pohledy malých návštěvníků moc nestál. Vydry byly hravé a veselé a děti mohly vidět, jak krásně plavou. Lamy měly již letní sestřih a mláďátko oslíka – Bella – se tulila ke své mamince. Makaci chocholatí vesele skotačili v kleci. Dětem se ovšem líbil i vlk s vlčicí. Nejvíce legrace jsme si užili u voliéry s čápy, kde se čapí samec předváděl a klapal zobákem. V pavilónu Rajské ostrovy, který je dole ve městě, děti viděly a mohly poznávat různé druhy mořských ryb, hadů nebo pavouků, ale i nočních tvorů. Na závěr návštěvy si děti zakoupily nejrůznější upomínkové předměty nebo plyšáky a plni zážitků i nových poznatků jsme se všichni odebrali na vlakové nádraží a vlakem odcestovali zpět do Roudnice.
Mgr. Jana E. Hrabánková
25. 6. 2024: Hra Kufr
Poslední dva týdny školního roku jsme v naší třídě 7. B připravovali hru Kufr. Nejdříve jsme vytvořili prezentace a poté oslovili děti a paní učitelky ostatních tříd. Hra spočívá v tom, že se žáci rozdělí do dvou týmů na holky a kluky. Z každého týmu se vyberou dva zástupci, kteří budou napovídat pojmy, které vidí na tabuli. Ostatní se snaží uhodnout toto slovo. Žáci mezi sebou soupeří, která ze skupin uhádne více slov. Vytvořili jsme plno lehčích, ale také těžších prezentací. Například geometrii, sporty či ovoce a zeleninu. Byl úžasný pocit vidět mladší spolužáky, s jak velkým zápalem soutěží. Všem se nám tato aktivita moc líbila. Užili jsme si to my, jako pořadatelé, ale také děti a paní učitelky z prvního i druhého stupně.
Lucie Rafajová a Martina Zourová, VII. B
25. 6. 2024: History Park v Ledčicích
Na konci svého prvního roku ve škole vyjeli prvňáčkové na školní výlet do History Parku v Ledčicích, kde se seznámili zábavnou, poučnou a zajímavou formou s životem lidí v pravěku. Žáci si vyzkoušeli mnoho různých činností archeologů. Vlastními silami odkrývali kosterní pozůstatky, hledali nálezy detektorem kovů, vyráběli pravěké nástroje, mleli mouku a vyráběli nádoby z hlíny. Děti si výlet užily a už se těší na vysvědčení a letní prázdniny.
Mgr. Lucie Krchňavá a Mgr. Helena Bartůňková
23. 6. 2024: Výuka dějepisu v závěru školního roku
Že je dějepis o biflování letopočtů a událostí? Ale vůbec ne! To už dávno neplatí. Dějiny lze poznávat a zkoumat mnoha jinými (a jistě i zábavnějšími) mezipředmětovými postupy. Tak například šesťáci sestavovali model starověkého římského vojenského tábora a hráli "homemade" historické pexeso (učební látka Starověký Řím). Sedmáci pekli a zdobili perníčky s židovskou tematikou - Golem, rabbi Löw, Staronová synagoga (učební látka Česká kultura v 16. století). Vždy se jednalo o aktivní činnost posilující kooperaci ve skupinách.
Mgr. David Mikoláš
19. 6. 2024: Výstava kaktusů v Libochovicích
Nedávno
se žáci 2. B vydali na výlet do Libochovic, kde navštívili zámecký skleník s
fascinující výstavou kaktusů. Tento výlet byl skvělou příležitostí pro děti
nejen prohlédnout si různé druhy kaktusů, ale také zažít spoustu zábavy. Největší
atrakcí výstavy bylo kolo štěstí, které se neustále točilo a přitahovalo
pozornost všech návštěvníků. Žáci byli nadšeni, když zjistili, že většina z
nich na kole štěstí vyhrála kaktus. Tento moment byl pro děti velmi vzrušující
a zanechal v nich mnoho radosti. Po
prohlídce výstavy si všichni žáci zakoupili svůj vlastní kaktus. Tento suvenýr
jim bude připomínat nejen krásný výlet, ale také nové poznatky, které se o
těchto fascinujících rostlinách dozvěděli. Cestou domů nebylo možné přehlédnout
nadšení, které děti sdílely. Každý žák se vracel domů alespoň s jedním
kaktusem, což učinilo tento výlet nejen vzdělávacím, ale i velmi osobním
zážitkem. Celkově
byl výlet do Libochovic velice vydařený. Žáci si odnesli nejen nové vědomosti,
ale i spoustu krásných vzpomínek a své vlastní kaktusy, které budou doma s
láskou opečovávat. Doufáme, že se žáci budou o své kaktusy doma pečlivě starat,
aby vypadaly stejně krásně jako na výstavě. Navíc bychom rádi upozornili, že v Roudnici nad Labem působí klub
kaktusářů, který rád přivítá nové mladé členy.
Mgr. Martina Ševčíková
19. 6. 2024: Rozloučení s paní knihovnicí
Dne 10. června 2024 jsme šli do Knihovny Ervína Špindlera, kde jsme paní knihovnici předali velký obraz s našimi obrázky a vzkazy, zároveň jsme jí koupili krásnou květinu, protože odchází. Paní knihovnice Dagmar Takáčová pro nás měla připravený krásný program s Dixit kartičkami, kde jsme našli kartu vyjadřující naše emoce. Pak jsme hledali knížky podle indicií na papírku, dále jsme si vybrali knihu a 15 minut jsme si ji četli. Následovně jsme ve trojicích vypsali informace související s našimi knihami, dále jsme hledali kartu Dixit, která vyjadřuje děj knihy, a hádali jsme kartu kamaráda poté, co nám ukázal obálku knihy a řekl její název. Po návštěvě knihovny jsme zamířili k Labi, kde paní učitelka dostala nápad, že nám objedná pizzu. Paní učitelka nám koupila také rohlíky pro kachny. Než jsme je nakrmili, přivezli nám pět velkých pizz. Děkujeme za krásné pondělí, které jsme si moc užili.
Kateřina Hodná, Veronika Feiglová, Tereza Pátková, Karolína Šmídlová, Jolana Kindermannová, Andrea Ladrová
18. 6. 2024: Celostátní kolo soutěže v programování
Soutěž proběhla ve dnech 14. a 15. června v Hradci Králové. Klára Brzobohatá z 9. B, která z krajského kola postoupila z prvního místa, zabojovala, a přestože úloha, kterou řešila, vyžadovala pro zdárné odevzdání jiné programovací prostředí, zvládla ji dokončit a obsadila 14. místo z 21 účastníků finále. Získané zkušenosti využijeme a těšíme se na další příležitosti. Kláře děkujeme za výbornou reprezentaci školy – velkým úspěchem je už samotný postup do národního kola a přejeme jí mnoho úspěchů v dalším studiu a jistě i dalších soutěžích.
Bc. František Ševčík
17. 6. 2024: Páťáci na posledním společném výletě v Mirakulu
Na poslední společný výlet pátých ročníků jsme vyjeli do naučně zábavného parku Mirakulum v Milovicích. Mírné ochlazení oproti pondělnímu letnímu dni nás lehce překvapilo, ale nezkazilo nám to náladu, a atrakce, které jsme navštívili, jsme si pořádně užili. Po vstupu do areálu jsme se rozdělili na dvě skupiny, jedna skupina šla s paní lektorkou na poznávací lesní a zvířecí stezku, kde si žáci připomněli ekosystém lesa a měli možnost spatřit krkavce, veverku, daňky, muflony. Druhá skupina již využívala možnost proběhnutí bludištěm, hradem a zaskákat si na trampolíně. Po hodině se skupiny vyměnily. Po společném setkání obou tříd jsme pokračovali v dalším poznávání. Někteří žáci vytáhli z batohů baterky, čelovky a prozkoumávali podzemní chodby, další šli na klouzačku s gumovými čluny, kolotoč, houpačky a tělesně zdatní se vydali zdolávat lesní lanová hřiště v korunách stromů a různé prolézačky. Závěr návštěvy strávila většina žáků společně na trampolíně. Letos jsme vynechali Vodní svět, nebylo počasí na koupání a dost vodních atrakcí nebylo v provozu. I tak se nám dnešní výlet moc vydařil a do Roudnice jsme přijeli lehce unaveni, ale spokojeni. Všem našim páťákům děkujeme za pěkných společných pět let na prvním stupni a přejeme jim v září správné vykročení na druhý stupeň a dvěma budoucím gymplačkám hodně studijních úspěchů.
Třídní učitelky 5. A a 5. B Jitka Liscová, Ivana Nováková a paní asistentky Dagmar Kamenská, Michaela Carbochová
14. 6. 2024: Pozvánka na setkání s budoucími žáky
14. 6. 2024: Roztančená družina pod širým nebem
V úterý 11. června si školní družina při ZŠ a MŠ ve Školní ulici připravila nevšední akci pro své malé svěřence ke Dni dětí a zároveň k ukončení školního roku. K tomuto projektu, který probíhal formou tzv. zážitkového učení, si přizvala sympatickou lektorku. Díky ní se děti naučily základním krokům a prvkům zumby, street dance, happy dance, balance workout či tance s pomy. K našemu údivu se do pohybových aktivit zapojili i žáci vyšších ročníků druhého stupně, kteří zprvu sledovali celý děj z oken učeben, kde probíhalo odpolední vyučování. Bez velkého přemlouvání se ochotně zapojili do tance včetně svých vyučujících. Ve finále tak byla roztančená nejen školní družina, ale téměř celá škola. Akce tak měla, k naší radosti, mnohem rozsáhlejší, zajímavější a efektivnější charakter, než jsme původně předpokládali. V neposlední řadě je třeba zmínit i velmi příznivé počasí, které zážitek ze zdařilé akce umocnilo.
Bc. Petra Kordová
13. 6. 2024: Autorské čtení
V úterý
28. května vyrazili naši nejmenší čtenáři do Knihovny Ervína Špindlera na
autorské čtení knížky s panem Petrem Horáčkem. Předčítal dětem ze svých knih,
které psal u kamaráda na chalupě. Prvňáci si poslechli povídání o autorově
babičce, jak knížka vznikla, jak maloval obrázky. Děti měly možnost zakoupit
si knihu, do které dostaly věnování s obrázkem a podpisem pana Horáčka.
Mgr. Lucie Krchňavá
13. 6. 2024: Škola v přírodě Jesenice u Rakovníka
Koncem května se 2. B, 3. B a 4. B vydaly na týdenní školu v přírodě do krásného prostředí Jesenice u Rakovníka. Tento kouzelný kout naší země, obklopený hustými lesy a velkým rybníkem, nabídl dětem mnoho nezapomenutelných zážitků a dobrodružství. Každé dopoledne strávili žáci se svou paní učitelkou, kde se učili v přírodě nebo pozorovali její krásy. Děti stavěly domečky, pracovaly ve skupinkách a plnily různé úkoly. Po vydatném obědě, který byl vždy výborný a který si žáci mohli přidávat, měli chvíli na odpočinek. Děti si nejvíce chválily brambory s řízkem, které se staly jejich nejoblíbenějším jídlem. Každý večer byla večeře teplá a chutná, což dětem dodávalo energii na večerní program. Od 14 hodin začínal herní program, který si děti velmi užívaly. Nejčilejší byli druháci, kteří i po večerce ještě chvíli šeptali, než usnuli. Ve středu po obědě jsme se všichni vydali na výlet ke Kameni přání. Ušli jsme asi 6 km krásnou cestou lesem a mezi poli. Prošli jsme kolem Letohrádku Plaveč, kde nás obklopovala nádherná krajina. Na poslední den byla připravena velká hra o přežití, do které se zapojila i paní učitelka ze 4. B. Všichni si tuto hru velmi užívali. Po večeři nás čekala talentová show, kde jsme zhlédli šest skvělých představení, která si děti nacvičily během odpoledních her. Na závěr nechyběla diskotéka, na kterou se všechny děti těšily a která byla skvělým završením našeho pobytu. I když nám jedno dopoledne pršelo, počasí nám jinak přálo a celý týden byl úžasný. Děti si odnesly spoustu krásných zážitků a my, učitelé, jsme rádi, že jsme mohli být součástí jejich radosti a nadšení. Těšíme se na další školu v přírodě, která jistě přinese další nezapomenutelné okamžiky.
Třídní učitelky 2. B, 3. B a 4. B12. 6. 2024: Pasování prvňáčků na čtenáře
Jak je zvykem nejen u nás v roudnické knihovně, konalo se téměř na konci školního roku slavnostní pasování prvňáků na čtenáře. Letos byl zvolen termín 3. června a celá událost se konala v sále Knihovny Ervína Špindlera. Po usazení dětí se do síně za zvuku fanfár vydal malý průvod. Společně doprovodily na pódium vzácnou "pasovací" delegaci z Písmenkového království. Poté, co král nahlas odříkal slavnostní slib, byli postupně prvňáčci zváni na pódium. Tam je čekal samotný akt – pokleknutí a pasování mečem na čtenáře. Děti poté stvrdily svůj slib slůvkem SLIBUJI.
Jindra Dvorská
7. 6. 2024: Veletrh vědy
Ve čtvrtek 30. května 2024 jsme se se žáky ze 2. B vydali na exkurzi na Veletrh vědy
v Praze. Tato akce přinesla našim dětem spoustu nových poznatků a
nezapomenutelných zážitků. Veletrh vědy nabízel širokou škálu zajímavostí z
různých oblastí vědy, jako jsou lékařství, chemie, biologie a mnoho dalších Jednou z největších atrakcí pro naše žáky byl Etnologický ústav, kde měli
možnost se kreativně vyřádit. Žáci zde skládali písně, které si pak společně
zazpívali. Tento zážitek byl nejen zábavný, ale také edukativní, jelikož se děti
dozvěděly více o hudební tvorbě a tradičních písních. Naše exkurze byla natolik úspěšná, že někteří žáci se rozhodli navštívit
veletrh i během víkendu se svými rodinami. Tento zájem nás velmi těší, protože
svědčí o tom, že exkurze splnila svůj účel – vzbudila v dětech zájem o vědu a
vzdělávání. Navíc několik našich žáků mělo to štěstí a vyhrálo hodnotné ceny, mezi
kterými byly i sbírky písní z Podřipska a jiné zajímavé publikace. Tato ocenění
byla pro děti nejen motivací, ale také pěknou památkou na tuto skvělou akci. Už teď se těšíme na příští ročník, ve kterém nám věda pomůže odhalit
nová tajemství.
Mgr. Martina Ševčíková
5. 6. 2024: Dětský den ve 4. C
Paní učitelka si pro nás připravila krásný dětský den. V 17:00 hodin jsme se sešli u zadního vchodu školy, odložili jsme si tašky a v kuchyňce jsme rozjeli soutěž o nejlepší šopský salát. Když jsme ji dokončili, tak jsme šli do venkovní učebny, kde paní učitelka jako porotce ochutnala všechny šopské saláty. Dostali jsme celá ugrilovaná kuřata – jedli jsme si jako králové v pohádkách. Mezitím, co jsme hráli na babu, se paní učitelka nemohla rozhodnout, jaký šopský salát je nejlepší, a tak všem dala velkou zlatou čokoládovou medaili. Následně jsme šli do třídy a po večerní hygieně začal připravený kinoprogram. Vybrali jsme si film " Po strništi bos", který byl hodně naučný a podle skutečnosti. Po pár srandičkách jsme usnuli celkem brzy. Vzbudilo nás až první zvonění v 7:40. A tak jsme si udělali pohodové ráno. Posnídali jsme cornflaky s mlékem a zůstali v pyžamech do 11:00 hodin. Moc jsme si to užili a děkujeme za skvělou akci!
K. Hodná, V. Feiglová, B. Bošková, K. Požárová
4. 6. 2024: Dětský den
V pátek 31. května jsme na naší škole oslavili den dětí. Školní parlament připravil pro děti 1. stupně, přípravné třídy a mateřské školy zábavné dopoledne. Děti se mohly "poveselit" na jedenácti stanovištích okolo školy, kde např. hádaly pohádky podle znělky, poznávaly stopy zvířat, házely do kbelíku nebo zdolávaly překážkovou dráhu trakařem. Velice se jim líbily i pokusy se sopkou a papírovými kytičkami. Dále se mohly vyfotografovat ve fotokoutku v podobě trpaslíka, Krásky či zvířete. Nechybělo ani dekorování vizovického pečiva a samozřejmě občerstvení domácí bezinkovou limonádou a malou sladkostí. Počasí nám naštěstí přálo, přestože jsme se báli deště. Nic nám tedy nebránilo si náš den náramně užít.
Vladimíra Špimrová
4. 6. 2024: Bez černý - mnohostranné využití rostlin
V měsíci květnu jsme se v rámci pracovních
činností zaobírali tématem různorodého využití rostlin. Žáci absolvovali
vycházky, kde jsme si povídali o účincích bylin, využití rostlinných vláken,
možnosti zpracování v potravinářství, průmyslu i tradičních řemeslech. Šetrně
jsme sbírali materiál pro tvořivou činnost. Jednou z rostlin, která má mnohostranné využití, je
například bez černý. Z krásných voňavých květů se dá připravit lahodný
sirup, dají se také obalit v těstíčku a smažit jako takzvané kosmatice.
Z jeho dřeva se dají vyrábět různé hudební nástroje, z větviček pak
můžeme vyrobit jednoduché ozdoby a šperky. Uzrálé plody poslouží ptactvu jako
potrava a my z nich můžeme připravit sirup se jménem odvozeným od
latinského názvu bezu (sambucus nigra) sambuči. Obsahuje spoustu vitamínů a
antioxidantů, má také antibiotické účinky. Syrové bobule však konzumovat
nedoporučujeme, neboť mají velice silný čistící a projímavý účinek. Bohužel
samotné tvořivé dílny musely kvůli počasí proběhnout uvnitř, ale děti si i
přesto vyzkoušely výrobu ozdob, ochutnávku bezového sirupu i hru na hudební
nástroje, ale hlavně zjistily, že i rostlina, která je běžně považovaná za
plevelnou, může být velice užitečná.
Bc. Anna Podzemská
4. 6. 2024: Veslování Račice
Medailové žně z račického veslování
V pátek 24. května se v Labe aréně v Račicích uskutečnila finálová regata Česko vesluje. Vyrazili jsme brzy ráno, abychom se před závodem stihli ještě rozcvičit. Jeli jsme vlakem do Hněvic, odkud jsme šli pěšky ke kanálu do Račic. V Račicích jsme si složili věci a hned se dali do veslování. Nejprve jeli chlapci 6. ročníků, kteří se umístili na 2. místě, a šesťačky skončily třetí. Následovaly sedmé ročníky, kde naši hoši ukořistili 2. místo a děvčata pěkné 5. místo. Nakonec jsme soutěžili v osmičlenných mixech, v nichž jsme za šestky získali 2. místo, a za sedmáky jsme vyhráli 1. místo. V průběhu závodů naše škola dostávala diplomy za jednotlivce na trati 200 m, kde jsme se umístili celkem pětkrát. Z šestých ročníků byla Bára Doležalová první a Zuzana Jandová na společném 2. až 3. místě. V sedmých ročnících jsme měli Jaroslava Tokára na sdíleném 2. až 3. místě a Šimona Vltavského na 1. místě. Z osmých ročníků nám 2. až 3. místo obsadil Filip Hádek. Na to, že jsme měli konkurenci z celé České republiky, se nám dařilo mimořádně dobře. Když jsme skončili s veslováním, odebrali jsme se do restaurace, kde jsme si dali pití a některé děti za odměnu hranolky. Odtamtud jsme šli v dešti na nádraží a vrátili se vlakem do Roudnice. Celkově jsme si to všichni užili a těšíme se na další příležitost ukázat naše talenty nejen ve veslování.
Viola Bukovská a Sofie Olivová
31. 5. 2024: Okresní kolo Atletického trojboje pro 1. stupeň
Ve čtvrtek 30. května se v Lovosicích konalo okresní kolo Atletického trojboje pro žáky 1. stupně. Z okrskového kola postoupilo osm žáků, kteří reprezentovali naši školu a snažili se o dosažení svého nejlepšího výsledku v běhu, skoku a žáci třetích až pátých ročníků i v hodu. Po celou dobu soutěže přálo počasí, až při vyhlášení vítězů se rozpršelo. Ale nám déšť nevadil, protože jsme se radovali z 1. míst Terezy Pavelkové z 1. A v kategorii dívky 1. třída a Tomáše Klímy z 3. A v kategorii chlapci 3. třída. Anežka Bartošová, Erkhes Bilegsaikhan, Patrik Jindrák, Adéla Husáková, David Klíma, Lukáš Pavelka neměli to atletické štěstí, ale snažili se ukázat co nejlepší výkon. Poděkování patří nejen vítězům, ale i ostatním soutěžícím.
Mgr. Jitka Liscová
31. 5. 2024: Taneční podložky
Školní družina připravila tento školní rok nový
zájmový kroužek Taneční podložky. Ve středu 29. května 2024 proběhla poslední
taneční hodina. Sešly se obě skupinky dětí, které se střídají vždy po týdnu.
Děti porovnaly své síly a mohli jsme vyhlásit královnu tanečních podložek.
Stala se jí Mariia Sharha z 1. B. Dětem se na kroužku celý školní rok
líbilo a těší se, že se příští rok opět přihlásí.
Martina Nosek
24. 5. 2024: Výsledky zápisu do mateřské školy
Rozhodnutí o přijetí nebo nepřijetí dítěte budou vyhotovena a vydána v pondělí 3. 6. 2024 v době od 8.00 do 15.00 hodin v kanceláři mateřské školy.
Mgr. David Mikoláš, zástupce ředitelky školy
24. 5. 2024: Školní družina na orientačním běhu
V úterý 21. května si děti ze školní družiny vyzkoušely orientaci v terénu v parku Josefa Hory. Seznámily se s mapovými symboly i popisy kontrol, vyzkoušely si určit světové strany a zorientovat si správně mapu. Podařilo se jim společně dohledat všechny kontroly. Děti obdržely upomínkové předměty, diplom za účast a odcházely plné dojmů.
Martina Nosek
24. 5. 2024: Škola v přírodě Jiřetín
Od 6. 5. do 10. 5. umožnilo vedení školy žákům 8. a 9. ročníků zúčastnit se školy v přírodě. Pobyt byl zajištěn v rekreačním středisku Netopýr v Jiřetíně pod Jedlovou. V pondělí jsme vyráželi brzy ráno. Když jsme přijeli na místo, vedoucí nám představili program a vysvětlili, jak celý pobyt bude probíhat. Po obědě a poledním klidu jsme s vedoucími šli do centra Jiřetína, prošli křížovou cestu a po návratu do tábora jsme hráli různé hry. Večer nás čekala diskotéka. V úterý dopoledne jsme se vydali na hrad Tolštejn, odkud byl krásný výhled do okolí. Odpoledne jsme hráli s vedoucími týmovou hru, ve které vyhrály třídy 8.B a 8.C. Ve středu nás paní učitelky vytáhly na procházku ke starému mlýnu Světlík, který je jedním z největších dochovaných větrných mlýnů v České republice. Po cestě jsme si také prohlédli zmiji, která se probudila ze zimního spánku. Odpoledne jsme hráli vědomostní hru, ve které zvítězily třídy 8.A a 9.A. Večer si pro nás vedoucí připravili falešný požární alarm a bojovku. Ve čtvrtek jsme šli na krátkou procházku do okolí. Odpoledne jsme opět hráli týmovou hru, tentokrát vybíjenou, a vyhrály třídy 9.B a 9.C. Večer nás čekala diskotéka a poté poslední noc. V pátek jsme už jen uklízeli a užívali si na hřišti poslední den. Po obědě se s námi vedoucí rozloučili a my čekali na autobus. Kolem půl páté jsme dorazili domů. Celý pobyt jsme si moc užili a děkujeme třídním učitelkám a vedoucím za skvělý pobyt.
Karin Salzmannová, 8. A
17. 5. 2024: Pohár rozhlasu
V pátek 10. května se v Lovosicích konal atletický víceboj družstev Pohár rozhlasu. Z naší školy se účastnilo dohromady sedmnáct žáků a žákyň z 6. a 7. ročníků. V jednotlivých disciplínách dosáhli nejlepších individuálních výkonů tito žáci:
- ve sprintu na 60 m: Matěj Adam 3. místo, Eliška Nováková 3. místo;
- hod kriketovým míčkem: Karel Enčev 3. místo, Matyáš Raiman 4. místo, Jakub Suchý 8. místo;
- štafeta 4x60 m ve složení: Maruška Durčeková, Tereza Dolejší, Adéla Koubová a Eliška Nováková ve svém rozběhu doběhly 1., celkově pak získaly 4. místo;
- skok vysoký: Dalibor Vanča 5. místo, Marek Třešňák 6. místo, Marie Hlaváčková 7. místo Svůj osobní rekord zde také zdolala Tereza Dolejší;
- běh na 600 m: Bára Doležalová – celkové 8. místo.
I ostatní naši atleti významně přispěli svými body do celkového pořadí, neboť se jedná o soutěž družstev. Mimo zmíněné závodníky nás reprezentovali ještě tito žáci: Marcel Hašek, Tereza Holčuková, Karolína Hodná, Daniel Hodek, Štěpán Sváda. Tým dívek se v konkurenci sedmnácti zúčastněných škol umístil na krásném 6. místě, chlapci pak na místě osmém. Vzhledem k tomu, že většina účastníků se atletikou aktivně nezabývá, máme z jejich výsledku velkou radost! Gratulujeme a doufáme, že účast na této akci pro ně bude motivací k dalšímu zapojení do atletického sportu.
Bc. Anna Podzemská
16. 5. 2024: 16. ročník festivalu Cantate Budweis
Ve dnech 10. a 11. května 2024 se Roudnický dětský sbor zúčastnil 19. ročníku pěveckého festivalu Cantate Budweis v Českých Budějovicích a Českém Krumlově. Členové sboru se shromáždili před ZŠ a MŠ Školní. Následovala krátké zkouška ve škole. V 10 hodin vyrazili do Českých Budějovic. Hned po příjezdu jsme se vydali na prohlídku Černé věže a procházku centrem města. Potom jsme se ubytovali v ubytovně U nádraží a šli na večeři. Po večeři jsme jeli do kostela Církve českobratrské husitské, v němž se odehrával první festivalový koncert. Vystoupili jsme zde s dvěma sbory z Německa a jedním sborem ze Slovenska. V sobotu časně ráno hned po snídani jsme vyjeli do Českého Krumlova na druhou část festivalu. Ta se odehrávala v Městském divadle. Společně s námi vystoupilo dalších sedm sborů. Závěrečný koncert zakončili všichni zúčastnění zpěváci společným zpěvem skladby Adama Václava Michny "Nebeští kavalérové". Po koncertě následovala prohlídka města, oběd a krátký rozchod ve skupinkách k individuálním návštěvám vybraných míst. Po 17. hodině jsme vyrazili k domovu. Roudnice nás přivítala krátce před devátou večer. Na festivalu panovala velmi přátelská atmosféra, komunikovali jsme se zpěváky sborů z Německa i Slovenské republiky. Jeden z nejhezčích pocitů jsme zažili při výše zmiňovaném společném zpěvu závěrečné skladby festivalu. Roudnický dětský sbor si celý pobyt moc užil. S finančním přispěním Města Roudnice nad Labem tak mohl reprezentovat schopnosti malých zpěváků na mezinárodním pěveckém setkání.
Veronika Šusterová a sbormistři Zuzana a Jiří Zrzavých
16. 5. 2024: Atletický trojboj
V pátek 10. května 2024 se konal na roudnickém stadionu atletický trojboj. Z naší školy se zúčastnilo dvacet dětí od prvního do pátého ročníku. Z každého ročníku byly vybrány čtyři děti. Soutěžily ve skoku do dálky, v běhu na 50 m a v hodu. Naše děti byly úspěšné. Za první třídu vybojoval první místo Erkhes Bilegsaikhan, druhé místo získala Anežka Bartošová a třetí místo Tereza Pavelková. Za třetí třídu se na prvním místě umístil Tomáš Klíma a na třetím místě Patrik Jindrák. Za čtvrtý ročník skončila Adéla Husáková na prvním místě a David Klíma na třetím místě. Poslední pátý ročník byl také úspěšný a druhé místo vybojoval Lukáš Pavelka. Děti si den moc užily a těší se na příští závod.
Jana Beranová
14. 5. 2024: Okresní kolo McDonald's Cupu
Dne 9. a 10. května 2024 se konalo okresní kolo McDonald's Cupu, kde se naši žáci 1. stupně v kategorii B 1, 2 a 3. tříd umístili na skvělém 2. místě. Žáci 4. a 5. tříd vybojovali zlato a postupují do krajského kola. Tento turnaj se bude hrát v Teplicích dne 20. května. Chlapcům náleží mnohonásobný dík za jejich nasazení v těchto turnajích a veliká gratulace za dosažení cenných trofejí.
Michaela Carbochová
14. 5. 2024: Volná pracovní místa
Od 1. 9. 2024 přijmeme učitele (učitelku) na I. stupeň ZŠ na plný úvazek a vychovatele (vychovatelku) do školní družiny na poloviční úvazek. Více informací zde.
PaedDr. Zuzana Zrzavá, ředitelka školy
13. 5. 2024: Naučná výprava 1. C
Ve čtvrtek 9. května se děti z 1. C vydaly zažít dobrodružství i zábavu na svůj první pěší školní výlet. Čekal na ně den plný her, zábavy i učení v duchu poznávání a bádání. Samotná pěší cesta byla pro děti zážitkem. V cíli všem bylo odměnou setkání s domácími zvířátky a malé občerstvení. Příjemně unavené a plné zážitků nás pak čekala už jen cesta do školy linkovým autobusem. Dle slov dětí se nám výlet vydařil, už se těšíme na další společné dobrodružství.
Jindra Dvorská a Hana Berounská
7. 5. 2024: Vyhodnocení soutěže Jak se žilo ve středověku
V knihovně Ervína Špindlera proběhlo vyhodnocení této soutěže. Měli jsme své zástupce v několika sekcích. V literární soutěži se na 2. místě svou prací žáků druhého stupně umístila Anežka Jandová z 8. B. Ve výtvarné soutěži za starší kategorii prvního stupně na 3. místě zabodovala Anna Horáková ze 4. A, v kategorii mladších žáků druhého stupně na 3. místě skončila Eliška Vančová z 6. B a v kategorii starších žáků opět na 3. místě Daniel Denysko z 9. A. Recitace mladší kategorie prvního stupně byla zcela v našem obsazení. 3. místo Richard Špic z 2. A, 2. místo Max Novák z 2. C, zvítězila Terezie Doležalová z 2. C. V recitaci starší kategorie prvního stupně zvítězila Barbora Altmanová ze 4. A. Recitátoři Anastasija Kulivar, Marie Durčeková, Dalibor Vanča, Jakub Havránek a Filip Krahulík získali zvláštní cenu poroty za kolektivní recitaci žáků druhého stupně. Poděkování patří všem vyučujícím, kteří se podíleli na přípravě a organizaci této soutěže nejen na škole, ale i pomocí při hodnocení v knihovně E. Špindlera – Mileně Hoření, Michaele Řehákové, Anně Kalousové, Lence Krajníkové, Janě-Elišce Hrabánkové, Janě Bradáčové, Daně Houžkové.
PaedDr. Zuzana Zrzavá
7. 5. 2024: McDonald's Cup
Dne 26. dubna se žáci prvního stupně zúčastnili turnaje McDonald's Cup. Naši žáci se zapojili do soutěže rozdělení do dvou kategorií. Soutěžili jak v kategorii mladších žáků (1., 2. a 3. třída), tak i v kategorii starších žáků (4. a 5. třída). Oba týmy našich žáků dosáhly skvělého druhého místa v rámci svých kategorií, což je vynikající výsledek, a oběma týmům moc blahopřejeme.
Bc. Michal Brádka
7. 5. 2024: Páťáci na Pražském hradě
Žáci pátých ročníků vyjeli na Pražský hrad, aby oprášili znalosti z českých dějin. Celou prohlídkou je provázeli průvodci z agentury Výuka jinak. Cílem celého dopoledne byly památky Pražského hradu, všech tří nádvoří a interiéry: katedrály svatého Víta s hroby českých králů a svatých, Starého královského paláce s Vladislavským sálem, Baziliky svatého Jiří s hrobem svaté Ludmily a Zlatou uličkou s domky řemeslníků, hradbami, Bílou věží a Daliborkou. Během prohlídky se žáci seznámili s historií, architekturou, známými architekty a především panovníky, kteří se zasloužili o rozvoj Pražského hradu (kníže Bořivoj, svatý Václav, kníže Spytihněv, Jan Lucemburský, Karel IV. a další). Počasí nám přálo, tak se k prohlídce historických památek přidala procházka na Kampu k známým žižkovským miminům se zmutovaným obličejem od výtvarníka Davida Černého. Odměnou za ušlapané kilometry byla zmrzlina nebo sladký trdelník. Cestou k autobusu jsme prošli Valdštejnskou zahradou, která je součástí sídla Senátu Parlamentu České republiky. Celé dopoledne se vydařilo a žáci si domů přivezli spoustu zajímavých vzpomínek.
Mgr. Jitka Liscová a Mgr. Ivana Nováková
3. 5. 2024: Výsledky zápisu do 1. tříd a přípravné třídy
Rozhodnutí o přijetí je možno si vyzvednout na vrátnici školy od 3. května do 24. června 2024 v době od 8:15 do 15:30 hodin.
Mgr. David Mikoláš, zástupce ředitelky školy
3. 5. 2024: Projektový Den Země
V pondělí 22. 4. se naše škola zúčastnila projektové výuky s ekologickým zaměřením. Pro nevlídné počasí se bohužel nemohly všechny plány uskutečnit venku. Celkové vyznění akce mělo vzdát hold naší planetě. Žáky seznámit s přírodou, vést je k jejímu poznání, pochopení a naučit je, čeho si mají vážit. Nejmladší ročníky poznávaly zvířata a rostliny, větší si pak připomněly lidský vliv na přírodu i na kulturní stopy našich předků ve městských památkách. Další různorodé činnosti tvořili třídní učitelé sami či ve vzájemné spolupráci. Opět se navíc osvědčil model spolupráce větší děti - menší děti. Postupně tak měřily kyselost a zásaditost vodních zdrojů a půdy, sopečnou činnost, rozeznávání uhlíkové stopy. V jednom případě došlo dokonce k pokusu o sestavení domácí čističky vod. Vzhledem k regionu, v němž se nacházíme, nemohlo nedojít na zemědělství. Výkladové poznávací procházky umožnily seznámení s historií zemědělství na Podřipsku v praxi, činnost teoretická pak prohloubila znalosti o pěstování chmele a vinné révy. Ovocnářství představovaly Koňasovy sady a rekreaci zahrádky na Slavíně. Tento způsob nenásilné výuky opět slavil úspěch, žáci i učitelé odcházeli spokojení. Děti navíc pochopily, že přírodu je třeba rozumně chránit a rozhodně ji zbytečně nezatěžovat.
Mgr. Jiří Kozák
3. 5. 2024: Čarodějnice v mateřské škole
V úterý 30. dubna se naše mateřská škola proměnila ve svět kouzel a fantazie, když uspořádala nezapomenutelné čarodějnické odpoledne pro děti a jejich rodiče. Tato akce probíhala již od ranního příchodu dětí, kdy byl pro děti připraven pestrý dopolední program v podobě her, soutěží a tance. A to vše samozřejmě v čarodějnických kostýmech. Odpoledne se zase děti společně s rodiči vydali na dobrodružnou stezku naší zahradou, na které hledali a plnili připravené úkoly. Po jejich úspěšném splnění děti obdržely slanou odměnu a diplom. Poté následoval čarodějný tanec kolem zapáleného ohně a samozřejmě nesmělo chybět ani tradiční opékání špekáčků. Počasí nám přálo, o zábavu nebyla nouze, a tak se celá akce protáhla až do večerních hodin.
Nikola Jirásková
29. 4. 2024: Květy pod mikroskopem
Říká se, že nejlépe se člověk naučí to, co si sám osahá. My jsme se se žáky 6. B rozhodli, že se podíváme na zoubek květům tulipánů zahradních a jabloní okrasných. A co jsme viděli, nás uchvátilo. Děti si nejprve prohlédly květy pouhým okem a pomocí lupy. To bylo sice hezké, ale nijak zvláštní. Úžas nastal až ve chvíli, kdy do ruky vzaly skalpel a poprvé v životě si zkusily pitvu. Rostlinky se pod jejich rukou změnily v laboratorní vzorky. Na úkor zničené krásy jsme společně objevili nový rozměr pohledu na svět. Pod mikroskopem se nám rozkryl očím běžně skrytý svět, obrazy jako z jiného vesmíru. Děti byly nadšené a já jejich nadšení sdílela, když jsem viděla, jakou radost jim toto objevování přináší.
Mgr. Klára Pávlová
29. 4. 2024: Byliny ve 3. A
V rámci prvouky, výtvarné výchovy a pracovních činností proběhl ve třídě 3. A třídní projekt Byliny. Aktivity začaly v parku Josefa Hory, kde byla připravena Jarní poznávačka místní akční skupinou MAP. Stezka za poznáním bylin se skládala z úkolů a pracovního listu. Děti tuto část plnily ve skupinkách, ve škole svou práci společně zhodnotily a pustily se do dalších úkolů již každý sám za sebe. Ztvárnit rostlinu se všemi jejími částmi nebyl úkol těžký, zato zasít semínka do květníku bylo pro většinu dětí premiérou. Aby si svou rostlinu poznaly, měly za úkol vymyslet speciální jméno.
Mgr. Andrea Hendrichová a Mgr. Simona Hájková
25. 4. 2024: Stezka za poznáním bylin
Dnes se žáci naší školy vydali na nezapomenutelnou vycházku na poznávací stezku, kde byly hlavními hvězdami-bylinky. Tato exkurze byla nejen zábavná, ale také vzdělávací, přičemž děti měly možnost poznat a prozkoumat různé byliny. Po příchodu na stezku se žáci rozdělili do skupinek a začali prozkoumávat rozmanitost bylinek. Na některých stanovištích hádali jména bylin v básničkách a na dalších se věnovali různým aktivitám, které je vedly k pochopení charakteristiky jednotlivých druhů bylin. Na některých stanovištích mohly děti postupovat podle instrukcí, které jim umožňovaly identifikovat bylinky pouze pomocí čichu, zatímco na jiných mohli zkoumat jejich povrchy a textury hmatem. Bylo to jako cesta do tajemné zahrady plné vůní a dotyků. Tato aktivita nejen rozvíjela smyslové vnímání dětí, ale také je učila o přírodě a využití bylinek v každodenním životě. Děti se dozvěděly o léčivých vlastnostech různých bylin a o tom, jak je lze použít například při vaření či péči o zdraví. I přes chladné počasí nás však hřál paprsek sluníčka, který dodával naší výpravě úžasnou atmosféru a dodával energii naší zvědavosti. Tato půvabná stezka byla připravena skupinou MAP Roudnicko, za což jsme jim velmi vděční.
Mgr. Martina Ševčíková
25. 4. 2024: Canisterapie v 2. B
Dnes dopoledne se do naší školy přišly podívat
cvičitelky se svými psy, a děti byly nadšené z úžasné ukázky práce s těmito
chlupatými terapeuty. Cvičitelky, které se specializují na canisterapii,
předvedly dětem, jak psi mohou být skvělými společníky a jak mohou pomoci
lidem. Děti byly fascinovány tím, jak se psi dokážou učit různým trikům a jak
jsou empatické vůči lidem. "Bylo úžasné vidět, jak se psi chovají, když
pomáhají ostatním lidem. Moc se mi líbilo, jak nás cvičitelky učily, jak se o
psy starat a jak s nimi správně zacházet," řekla jedna z žákyň po ukázce. Canisterapie je skvělý způsob, jak propojit zvířata s lidmi a přinášet
radost a léčbu do životů těch, kteří ji potřebují. Tato ukázka jistě
inspirovala mnoho našich žáků a dala jim nový pohled na vztah mezi člověkem a
psem.
Mgr. Martina Ševčíková
24. 4. 2024: Den Země ve 2. A
22. 4. 2024 proběhl ve 2. A v rámci Dne Země projekt o bobru evropském. Počasí nepřálo původnímu tvoření u Labe, proto jsme zvolili teplejší variantu v naší třídě. Po zhlédnutí prezentace jsme plnili praktické úkoly na pracovní list. Museli jsme se např. poprat s představou, jak velký je 1 mm2. To jsme zvládli tím, že jsme otiskli konec zápalky na papír. Z takového kousku totiž bobrovi vyrůstá 300 chlupů. Projekt měl čtyři části. Biologickou, kde jsme si bobra představili. Sociálně kulturní část, kde jsme sledovali přeměnu divoké krajiny v krajinu kulturní v oblasti Roudnice nad Labem. Historickou, kdy rozvojem průmyslu a rozvojem socialistického zemědělství docházelo k ničení přírody. V přední řadě se jednalo o znečistění toku Labe, ale také o tvoření lánů a zavádění meliorací, které vedlo k odvodnění půdy. Od 60. let minulého století byl bobr následky těchto změn v krajině vyhuben. V poslední ekologické části jsme oslavovali návrat bobra do polabské přírody. Setkali jsme se s pojmy mokřady, globální oteplování a vysychání krajiny. Na závěr v malé anketě žáci zvažovali, zda bobr krajině více škodí nebo pomáhá. Druhá otázka patřila jeho ochraně, zda má dále zůstat zákonem chráněný. Jen dva žáci zvolili variantu, že bobr škodí. Všichni se pak shodli, že bobr má dále zůstat zákonem chráněným živočichem. Děkujeme za asistenci panu učiteli Kozákovi.
Mgr. Dana Houžková
23. 4. 2024: Den Země ve školní družině
Naše planeta 22. dubna slavila svátek. Děti ze
školní družiny na tento den nezapomněly. Planetě Zemi věnovaly děti jeden celý
dubnový týden. Besedovaly, tvořily, malovaly, poznávaly. Týden jsme společně
zakončili sledováním příběhu Byla jednou jedna planeta – Naše Země.
Všichni můžeme pro naši planetu něco udělat, aby byla čistá a dobře se nám tady
žilo.
Jindra Dvorská a kolektiv