Novinky

19. 5. 2022: Informace k zápisu pro ukrajinské děti

Спеціальні дати для запису українських дітей в

Рудницькі школи на 2022/2023 навчальний рік

для початкових класів: 8 та 9 червня 2022 року

8. 6. 2022 з 14:00 до 17:00

9. 6. 2022 з 14:00 до 16:00

З 1.9.2022 обов'язкове відвідування школи поширюється на дітей, які досягли шестирічного віку до 31.8.2022.

для дитячих садків: 9. 6. 2022

з 8:00 - 14:00

Для дітей, які досягли п'яти років до 31 серпня 2022 року, з 1 вересня 2022 року дошкільна освіта є обов'язковою.

Критерії прийому учнів до 1-го класу на 2022/2023 навчальний рік - спеціальний набір дітей з України, яким надано тимчасовий захист у зв'язку з війною в Україні

I. Проживання в районі котрий спадає під дану школу

a) Якщо кількість дітей, які живуть в районі який спадає під дану школу , перевищує визначену місткість, наступні критерії допуску застосовуються поступово:

1) діти, які приписані в даному районі, до дня запису до школи та мають у цій школі братів і сестер

2) діти, які були приписані в районі котрий спадає під дану школу, до дня запису оголошеного школою

Якщо кількість абітурієнтів у кожній категорії перевищує загальну місткість, порядок буде визначатися за найкоротшою віддаленістю місця проживання дитини від школи (виміряно по прямій). На такій же відстані вирішує порядок лотереї.

b) Якщо кількість дітей, котрі приписані в даному районі під котрий спадає школа , буде меншою за визначену місткість, додаткові критерії в пункті II застосовуються поступово.

II. Інші, тобто ті котрі живуть за межами Роуднице над Лабем

а) брат/сестра відвідує ту саму школу

б) дитина проживає в селі де не має початкової школи ,або не має угоди в загальному шкільному окрузі

в) інші будуть вибрані методом жеребкування(в присутності мера міста, або його заступника)

Якщо кількість дітей у кожній категорії перевищить загальну кількість, у цих дітей буде проводитися жеребкування, доки кількість не буде заповнена.

Законний представник дитини зобов'язаний підтвердити адресу проживання в Чеській Республіці, наприклад, договором оренди / підтвердженням від орендодавця / або особистою заявою(čestné prohlášení )

Документи, необхідні для вступу до базової освіти:

• Паспорт законного представника з візою для перебування більше 90 днів , візa з тимчасовим захистом ,та паспорт дитини з виданою візовою наклейкою та штампом (перебування більше 90 днів віза з тимчасовим захистом)

• картка тимчасового страхування VZP ČR (підтвердження медичного страхування дитини в Чехії)

• заява про вступ до базової освіти

• реєстраційний формуляр

Зарахування відбуватиметься

у формі співбесіди з законним представником та заявником (дитиною).

Більш детальну інформацію ви можете отримати в окремих школах


18. 5. 2022: Divadelní představení "Sluha dvou pánů"

Ve čtvrtek 12. května vyrazilo šest tříd druhého stupně se svými třídními učiteli do Městského divadla v Mostě na představení "Sluha dvou pánů" podle autora Carla Goldoniho. Hlavní roli sluhy Truffaldina ztvárnil herec Jiří Kraus, který tuto roli hraje už dlouhou dobu. Vtipná komedie nás nadchla. Nezapomněli jsme se slavnostně obléknout, některé své spolužáky jsme ani nepoznali. Bylo to zase něco jiného než výlety, na které jsme zvyklí. Jsme rádi, že jsme se po více než dvou letech mohli znovu do divadla podívat.

Nela Králová, 8. C


18. 5. 2022: Světový den orientačního běhu v Roudnici nad Labem

Jako každý rok proběhl Světový den orientačního běhu také v Roudnici nad Labem. Po dvouleté pauze se děti ze školní družiny s doprovodem vydaly ve středu 11. května pod Kratochvílovu rozhlednu. Děti se nejprve seznámily s tím, co je čeká, a s novými pojmy např. lampion - kontrola, mapa, orazit kleštičkami průkazku. Krátká trať pro naše začínající účastníky byla dostačující. Krásné počasí a elán byly dobrou motivací. Všichni trať úspěšně zdolali a byli odměněni účastnickým diplomem a propagačním materiálem. Nechyběla ani sladká odměna. Děti byly nadšené a druhý den se pochlubily ostatním kamarádům.

Martina Nosek


17. 5. 2022: Seznam přijatých uchazečů do MŠ


10. 5. 2022: Návštěva gymnaziálních laboratoří

Dne 6. května naše třída 7. B navštívila Gymnázium v Roudnici nad Labem. Gymnázium nabízelo možnosti podívat se do jeho laboratoří biologie a fyziky. Rozdělili jsme se na dvě skupiny, které se střídaly v laboratořích. V laboratoři fyziky jsme si na vlastní kůži mohli vyzkoušet zákon akce a reakce, akcelerace nebo zrychlení, pohyb podle daného grafu a sílu stisku, ve které jsme i soutěžili. Na závěr nám studenti představili pohyb tělesa, kde funguje Newtonův zákon, čím těžší těleso je, tím se rychleji pohybuje. Následně jsme šli do laboratoře biologie, kde probíhala demonstrační pitva ryby. Měli jsme také možnost si prohlédnout pod mikroskopem dvě šupiny, kdy jedna šupina byla s postranní čárou a druhá bez ní. Poté jsme také rybu popisovali. Na závěr jsme měli za úkol nakreslit šupiny pod mikroskopem. Návštěva gymnázia byla velmi zajímavá. Děkujeme panu řediteli Mgr. Petru Dobešovi za milé přivítání, paní profesorce RNDr. Kateřině Blažové a studentům gymnázia za tuto možnost.

K. Fidlerová a M. Macháček, 7. B


2. 5. 2022: Seznam přijatých uchazečů do ZŠ

Rozhodnutí je možno si vyzvednou od středy 4. května 2022 na vrátnici školy.

Mgr. Jiří Neliba, zástupce ředitelky školy


25. 4. 2022: Den Země

22. dubna si celá naše škola připomněla v rámci projektového dne významný svátek, který je slaven po celém světě - Den Země. Do projektu se zapojili všichni žáci prvního i druhého stupně se svými vyučujícími. Stranou nezůstaly ani děti z přípravné třídy a mateřské školy. Poznávací, zábavnou a interaktivní formou se nám podařilo upozornit na jedinečnost a také křehkost a ohroženost životního prostředí na naší planetě. Žáci starších ročníků se zhostili role průvodců a pro své mladší spolužáky připravili pěkné prezentace. Společně si pak zasoutěžili v rámci různých her, poznávacích kvízů a také pokusů. K úspěchu celé akce přispělo také krásné počasí, které ji provázelo.

Mgr. Miroslav Novák


20. 4. 2022: Slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů

V úterý 19. dubna 2022 se v roudnickém KD Říp konala slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů, do něhož bylo zapojeno sedm základních škol z Podřipska. Naši školu reprezentovalo pět žáků z 9. B: Adéla Jurigová, Jakub Čada, Michaela Fidlerová, Václav Šimral a Iveta Schneiderová. Ve své videoreportáži zpracovali příběh pana Tomáše Petráka, bývalého lékaře, starosty roudnického Sokola a městského zastupitele. Prokázali obrovskou píli a šikovnost. Pět měsíců usilovné práce úspěšně zakončili včera odpoledne na pódiu, kde uvedli svého pamětníka. I když jejich vystoupení vyvolalo zřejmě největší emoce a potlesk publika, které do posledního místa zaplnilo celý sál i galerii, bohužel nevyhráli. Přesto (nebo právě proto) bych jim chtěl velmi poděkovat za skvělou práci a příkladnou reprezentaci školy. Pro mě byli jasnými vítězi, kteří do svého konání vložili srdce.

Mgr. David Mikoláš


16. 4. 2022: Informace k zápisu do mateřské školy


13. 4. 2022: Planetárium Praha

Žáci třetích ročníků navázali na učivo prvouky o vesmíru a vypravili se na návštěvu Planetária v Praze. Program, který se nazýval "Vesmír kolem nás", se všem velmi líbil a děti zaujal. Dozvěděly se spoustu zajímavostí o planetách sluneční soustavy, planetkách a jejich měsících a také o výzkumných výpravách kosmonautů na Měsíc. Velmi působivé bylo kreslené znázornění hvězdných znamení. Po projekci si žáci prohlédli obsáhlou výstavu, která je zaměřena na veškeré vesmírné dění. Všem se výlet moc líbil, vezli si domů nejen spoustu hezkých zážitků, ale také různé suvenýry na památku.

Mgr. Ivana Nováková a Mgr. Jitka Liscová


12. 4. 2022: Výsledky krajských kol soutěží v cizích jazycích

Žákyně naší školy dosáhly výborných výsledků v krajských kolech soutěží v cizích jazycích.

Anglický jazyk

4. místo - slečna Veronika Klížová, 9. A

Ruský jazyk

4. místo - slečna Michaela Husáková, 9. A

Oběma soutěžícím gratulujeme.

Mgr. Martin Pokorný


10. 4. 2022: Studio JSNS - pravidelné vysílání pro školy

Studenti a žáci, ptejte se. Vaše otázky týkající se ruské agrese na Ukrajině zodpoví odborníci během živého vysílání.

Dnes a denně můžeme v médiích vidět, jakým způsobem Rusko ohýbá pravdu. Jeho propagandě jde o navození dojmu, že všechny verze jsou možné a pravda neexistuje. Jakou roli hraje právě ruská propaganda v aktuálním konfliktu? Jaké jsou její nástroje a jak je možné propagandu odhalit? Proč propagandě podléhá tolik lidí? Na tyto a další otázky se mohou žáci a studenti ptát v pátečním vysílání.

Studio JSNS je určené mladým lidem a dětem, středoškolákům a žákům nejvyšších ročníků základních škol.

Nejbližší živá vysílání:

 • 22. dubna 10:00-10:45, téma Naši noví ukrajinští sousedé s ředitelkou SIMI Magdou Faltovou
 • 29. dubna 10:00-10:45, téma Válka v našich myslích s psycholožkou Danielou Vodáčkovou


7. 4. 2022: Zápis do 1. tříd a přípravné třídy pro školní rok 2022/2023 ukončen

Rozhodnutí o přijetí bude vydáno do 30 dnů od ukončení zápisu zveřejněním registračních čísel na webových stránkách školy.

Mgr. David Mikoláš, zástupce ředitelky školy


7. 4. 2022: Výuka jinak - Pražský hrad

Ve středu 30. března, vyrazili žáci 6. B, 7. C, 8. C a 8. B se svými třídními učiteli na výlet na Pražský hrad, za programem "Výuka jinak". Od rána pršelo a to nám trošku kazilo náladu, ale ne natolik, abychom si výlet neužili. Autobusy nám zastavily u vstupu u Jeleního příkopu a všichni jsme museli projít bezpečnostní bránou, u které vše proběhlo bez problémů. Odebrali jsme se na terasu Jízdárny, kde jsme se rozdělili na tři skupiny a čekali na své průvodce, kteří nás provedli přes Jelení příkop, Katedrálou sv. Víta, Vladislavským sálem a svůj výklad ukončili v Bazilice sv. Jiří. Poté nás vyučující zavedli do Zlaté uličky, kde jsme měli krátký rozchod před odjezdem. I přes deštivé počasí jsme si výlet užili a naučili jsme se něco o naší historii.

Nela Králová, VIII. C


7. 4. 2022: Projekt My town

Během měsíce března se všichni žáci v pátém ročníku seznámili s tématem My town. Postupně si děti osvojovaly slovní zásobu i často používané fráze průběžnými konverzačními aktivitami, které se k tomuto tématu vztahují. Naučily se zeptat se na cestu nebo odpovídat na otázky, kde se nachází dobrá kavárna, městský úřad, vlakové nebo autobusové nádraží, obchod a podobně. V hodinách, kdy jsme pracovali s časopisem, jsme navštívili i města jako je New York nebo Londýn a seznámili se s významnými nebo zajímavými místy. Během celé této doby si děti chystaly materiály k realizaci projektu, který vypracovával každý sám. Všechny děti se velmi snažily a z prezentace i z výsledků jejich práce jsme měly velkou radost. Je vidět, že naše město jim přirostlo k srdci, a ač je jednou život zřejmě zavane do nejrůznějších koutů světa, budou se sem k nám do Roudnice zase rády vracet.

Mgr. J. E. Hrabánková, Mgr. M. Hoření, Mgr. G. Purchartová


2. 4. 2022: Výsledky finále IT-SLOTu

Na podzim v rámci nominačního kola, kterého se zúčastnilo 4 963 žáků ze 127 škol, se naši dva žáci probojovali mezi nejlepších 50 řešitelů v soutěži IT-SLOT.

Ve středu 30. března 2022 se nejlepší soutěžící z 1. kola sešli v budově Soukromé střední školy výpočetní techniky v Praze na Proseku, aby bojovali ve finálovém kole nejen za sebe, ale i za školu o velmi hodnotné ceny. Soutěžící přijeli do Prahy z různých částí celé České republiky.

Pavel Folkrt si polepšil o 18 míst a obsadil 30. místo. Nejlepšího umístění dosáhl Tomáš Margetin, když rovněž vylepšil své umístění a skončil na 5. místě. Tímto počinem také stanovil nový rekord naší školy. Gratulujeme!

Bc. František Ševčík


30. 3. 2022: Výsledky okresního kola Olympiády z českého jazyka

Soutěže v kategorii I (žáci 8. a 9. ročníků ZŠ a odpovídající ročníky gymnázií) se zúčastnilo 41 soutěžících.

Naši školu reprezentovaly:

9. místo - Barbora Soukupová, 9. A

30. místo - Veronika Klížová, 9. A

Blahopřejeme žákyním k výbornému umístění ve velmi silné konkurenci.

Mgr. Miroslav Novák


22. 3. 2022: Výsledky okresního kola Zeměpisné olympiády a okresního kola soutěže v německém jazyce

Dne 11. 3. 2022 byly zveřejněny výsledky okresního kola Zeměpisné olympiády, které proběhlo dne 23. 2. 2022.

Výsledky soutěže v kategorii B (zúčastnilo se 19 žáků 7. tříd ZŠ a sekund víceletých gymnázií):

10. místo - Kryštof Zika, 7. A

15. místo - Jan Ševeček, 7. A

17. místo - Karel Ševčík, 7. B


Výsledky soutěže v kategorii C (zúčastnilo se 25 žáků 8. a 9. tříd ZŠ a tercií a kvart víceletých gymnázií):

13. místo - Antonín Karpíšek, 8. A

14. místo - Jakub Jarůšek, 9. A

16. místo - Adam Král, 9. C

Všem soutěžícím gratulujeme k velmi dobrému umístění.


Dne 9. 3. 2022 proběhlo okresní kolo soutěže v německém jazyce 8. a 9. tříd. Zúčastnilo se ho celkem 11 žáků včetně žáků škol s rozšířenou výukou jazyků.

Naše žákyně se umístily:

6.-7. místo - Markéta Petrásková, 9. A

8. místo - Adéla Ševečková, 9. A

Blahopřejeme našim žákyním k výbornému umístění ve velmi silné konkurenci.


Mgr. Martin Pokorný


21. 3. 2022: Příběhy našich sousedů - Roudnicko


11. 3. 2022: Výroba domácí kosmetiky

Začátkem druhého pololetí jsme se s šesťáky v rámci pracovních činností věnovali tématu domácí výroby kosmetiky. Diskutovali jsme o běžné kosmetice prodávané v obchodech, jejíž přísady jsou bohužel leckdy škodlivé. Všechny látky, které si aplikujeme na kůži či sliznice těla, prostupují do krevního oběhu a působí na celý organismus. Vysvětlili jsme si, co jsou to éterické oleje a jaké prospěšné účinky mají na lidské tělo. Vytvořili jsme si recept na domácí netoxickou zubní pastu a šumivé bomby do koupele, abychom si ujasnili, co vše budeme potřebovat a jak na to. Další hodinu už se třída změnila v kosmetickou laboratoř a žáci se pustili do samotné výroby. Výsledné produkty si také děti ozdobně zabalily, protože design výrobku je samozřejmě neméně důležitý. Domácí zubní pasta i šumivky do koupele se žákům moc povedly a někteří je i s rodiči již úspěšně vyzkoušeli.

Bc. Anna Podzemská


8. 3. 2022: Začal plavecký výcvik 3. tříd

3. února se třeťáci nemohli dočkat první lekce plavání. Také Covid-19 postihl i naše dvě třídy, místo 50 dětí jelo na první lekci jen 30 natěšených dětí. Na druhou lekci neodjela celá třída 3. B, protože byla v povinné karanténě. Až 3. lekce se konečně vydařila a děti z obou tříd zaplnily celý plavecký bazén. Teď nás čeká dalších sedm lekcí, ve kterých se budou někteří školáci učit plavat a ostatní zdokonalovat techniku plavání a skoků do vody.

Třídní učitelky 3. tříd


4. 3. 2022: Vyhlášení soutěže Já a COVID-19 aneb Jak se změnil můj život během pandemie

Dne 3. 3. 2022 proběhlo za přítomnosti poroty v sále Knihovny Ervína Špindlera v Roudnici nad Labem slavnostní vyhodnocení soutěže Já a COVID-19 aneb Jak se změnil můj život během pandemie. Naše škola byla úspěšná. V literární soutěži v kategorii 1. stupně získal Alexandr Douša z V. B druhé místo, v kategorii 2. stupně zvítězila Lenka Havlová z VIII. C. V recitační soutěži získal 3. místo Dalibor Vanča z V. C. Nejpočetněji jsme měli zastoupenou výtvarnou soutěž. V kategorii 1. stupně se na 2. místě umístil David Pulda z III. A. V kategorii 2. stupně jsme obsadili všechna oceňovaná místa. 3. byla Kristýna Vlasáková z VIII. A, 2. Šárka Zapfová z VII. C, 1. Nela Selicharová z VI. A. Cenu poroty za skupinovou práci získaly žákyně VII. B Petra Krajčová, Eliška Kazimírová, Amálie Znamenáčková a Anna Dvorská. Děkuji všem vyučujícím, kteří se podíleli na přípravě soutěžících a Mgr. Mileně Hoření a Mgr. Michaele Řehákové, které byly členkami porot.

PaedDr. Zuzana Zrzavá


3. 3. 2022: Gratulace účastníkům okresního kola soutěže v anglickém jazyce

Gratulujeme našim žákyním, slečně Veronice Klížové z IX. A a slečně Enkhtuvshin Egshiglen (Egil) ze VII. C k výborným výsledkům v okresním kole soutěže v anglickém jazyce.

Soutěž se konala dne 1. 3. 2022 v Litoměřicích.

Slečna Veronika Klížová vyhrála okresní kolo v kategorii 8. a 9. tříd a bude naši školu reprezentovat dne 7. 4. 2022 v krajském kole soutěže.

Slečna Enkhtuvshin Egshiglen (Egil) se v kategorii 6. a 7. tříd umístila na 10. místě.

Mgr. Martin Pokorný


1. 3. 2022: Únorové okénko do školy

V únoru byl zahájen plavecký výcvik, na který se těšily děti z přípravné třídy, třetích a čtvrtých ročníků. Čtvrťáci navštívili dopravní hřiště a Obecní dům v Praze, uskutečnil se lyžařský výcvik, školní kolo olympiády v ruském a německém jazyce. Druháci navštívili pobočku České spořitelny v Roudnici nad Labem, hodiny matematiky a finanční gramotnosti jsou tak zajímavější. Je zvláštní, co vše se dá stihnout v nejkratším měsíci celého roku.

Jindra Dvorská


28. 2. 2022: Polámal se mraveneček

V přípravce to ve středu 23. února nevěděla "CELÁ OBORA", ale všichni rodiče a prarodiče našich "školáků", kteří se přišli na svoje dítka podívat. Přichystaly jsme pro ně s paní asistentkou Silvou besídku, na které děti předvedly výběr toho, co se od září naučily. Básničky střídaly písničky a vyvrcholením besídky bylo převlečení dětí do kostýmů mravenečků a předvedení této pohádky v taneční formě na hudbu MAXIM TURBULENC. Následovala "Mravenčí ukolébavka" od Zdeňka Svěráka, která nejednoho rodiče dojala k slzám. Děti zpívaly, tančily a recitovaly s velkým nadšením a odměnou jim byl potlesk přítomných, kteří přišli v opravdu velkém počtu - tak velkém, že jsme se do prostor přípravky všichni jen tak tak vešli. Po dlouhé době, kdy jsme se na podobných akcích nemohli scházet, bylo vystoupení dětí příjemným zážitkem pro všechny zúčastněné a společně strávená hodinka stála za to. Chtěla bych poděkovat maminkám - paní Kekulové, Sůrové a Preibišové - za pomoc s přípravou kostýmů pro mravenečky a na oplátku slibujeme, že už teď chystáme něco dalšího. Těšte se!

Hana Jeřábková


24. 2. 2022: Roudnice v Krkonoších 2022

Letošní lyžařský výcvik proběhl po ročním vynechání kvůli pandemii opět na Roudnici v Krkonoších od 13. - 19. února. Zúčastnilo se 45 žáků 7. až 9. třídy. Při cestě autobusem panovala dobrá nálada. Po příjezdu do chaty Arniky nás přivítala rodina pana doktora Navrátila. Bez nich by se výcvik neobešel. První večer byl organizační, řekli jsme si co a jak, zabydleli se a rozdělili jsme se na smíšená týmová družstva, ve kterých jsme po večerech soutěžili.

Budíček v 7:30 první den někoho zaskočil, ale pro další dny jsme si zvykli. Do postelí na nás vykouklo sluníčko a nebe bez mraků, takové počasí vydrželo celý den. Po dobré snídani jsme v 9:00 vyrazili na sjezdovku Vurmovka. Cesty tam jsme se prvně trošku zalekli, po kousku běžkařské trasy se někteří pěkně zapotili. Když jsme se na kotvě dostali na kopec, rozdělili jsme se do čtyř lyžařských skupin, které nám vydržely do konce týdne. Každé družstvo mělo svého instruktora: paní ředitelku Zuzanu Zrzavou, paní učitelku Martinu Ševčíkovou, novou paní učitelku Simonu Hájkovou a pana doktora Jana Navrátila. Každý instruktor svou skupinu naučil něco nového. Mluvili jsme i o bezpečnosti na sjezdovce a stylu lyžování. V poledne jsme se vrátili na oběd a po poledním klidu zpět na sjezdovku.

Večer si pro nás pan Navrátil připravil přednášku a prezentaci o bezpečnosti na horách.

Další den se tento program opakoval, počasí už bylo trochu zatažené, ale pořád byly dobré podmínky pro lyžování. Večer jsme se dozvěděli informace o druzích lyží a jejich mazání, měli přednášku z KRNAPu o krkonošských lesích a krajině. Ve středu bylo na odpoledne hlášeno ošklivé počasí, běžkařský výcvik jsme stihli už dopoledne, neobešel se bez pádu a modřin, ale smích nám taky nechyběl. Odpoledne nám Krakonoš nepřál a nebylo vidět na pár metrů z okna chaty, zabavili jsme se tedy různými aktivitami uvnitř. Večer jsme měli zajímavou přednášku člena Horské služby.

Špatné počasí bylo i další ráno, takže jsme opět zůstali na chatě a zabývali se vědomostními a sportovními soutěžemi. Odpoledne se počasí zlepšilo a vyrazili jsme na větší sjezdovku Aldrov. Pilovali jsme svou jízdu na páteční závod ve slalomu. Večer jsme dostali pokyny k pátečním závodům, rozdali si čísla.

Pátek byl nejdůležitějším dnem celého týdne. Ráno jsme vyrazili na Vurmovku, kde se odehrál závod ve slalomu. Užili jsme si i volných posledních jízd tohoto kurzu. Odpoledne byl závod na běžkařském okruhu, počasí nám vůbec nepřálo, pršelo, sněžilo, foukalo, byla mlha, ale i tak jsme to všichni hrdě zvládli.

Po návratu a částečném usušení věcí jsme si začali balit a připravovat se na diskotéku, na kterou se všichni těšili. Diskotéka se podařila a všichni si uvědomili, že vlastně domů nechtějí. Proběhlo i vyhodnocení soutěží, závodů, nejlepší masky a pokojů a mohlo se dál tančit. Šli jsme spát rozesmutnělí, že už vše končí.

Sobotní ráno se neslo v organizačním duchu, odjížděli jsme sice unavení a bolaví, ale šťastní, plní nových zážitků a zkušeností. Velký dík patří Navrátilovým, Zuzaně Zrzavé, Simoně Hájkové, Martině a Františku Ševčíkovým. Myslíme, že nikdo z nás tento týden nezapomene.

Kateřina Nováková a Nela Králová


24. 2. 2022: Matematická gramotnost - Česká spořitelna

Abeceda peněz

2. A, 2. B, 2. C

Dospěláci chodí do práce a za svou práci dostávají odměnu. Té se říká výplata. Všichni se svou výplatou musí nějak vyjít a zaplatit každý měsíc určité věci a my jsme se dnes dozvěděli, jak být šikovným hospodářem.


Jana Diviáková


23. 2. 2022: Informace k zápisu do 1. tříd a přípravné třídy


11. 2. 2022: Výsledky jazykových soutěží

Dne 2. 2. 2022 proběhlo školní kolo soutěže v německém jazyce, kategorie 8. a 9. tříd. Žákyně soutěžily v práci s textem, gramatice a mluvení.

1. místo - Adéla Ševečková, 9. A - 54 bodů

2. místo - Markéta Petrásková, 9. A - 45 bodů

Obě žákyně budou naši školu reprezentovat v okresním kole soutěže dne 9. 3. 2022.


Ve dnech 1. a 7. 2. 2022 proběhlo školní kolo soutěže v anglickém jazyce, kategorie 8. a 9. tříd. Žáci soutěžili v poslechu, gramatice a mluvení. Soutěže se zúčastnilo 10 žáků.

1. místo - Veronika Klížová, 9. A - 49 bodů

2. místo - Barbora Soukupová, 9. A - 46 bodů

3. místo - Adam Král, 9. C - 44 bodů

4. místo - Simona Krajčová, 8. A - 42 bodů

5. místo - Tomáš Němec, 9. C - 38 bodů

6. místo - Matyáš Eger, 8. A - 33 bodů

7. místo - Jindřich Horecký, 8. B - 32 bodů

8. - 9. místo - Milan Rosa, 9. C - 30 bodů

8. - 9. místo - Filip Sklenička, 8. B - 30 bodů

10. místo - Martin Březina, 8. A - 29 bodů

Naši školu bude v okresním kole soutěže dne 1. 3. 2022 reprezentovat slečna Veronika Klížová.


Mgr. Martin Pokorný


10. 2. 2022: Informace MŠMT ke změnám mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví ke COVID-19 s účinností od 10. 2. 2022 a 19. 2. 2022 a ke zrušení povinného testování ve školách a zaměstnanců od 19. 2. 2022

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy informuje, že dne 9. 2. 2022 vláda schválila mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví, kterými se mj. upravuje dokládání OTN a počet účastníků akcí s účinností od 10. 2. 2022 a s účinností od 19. 2. 2022 a ruší povinné testování ve školách a zaměstnanců od 19. 2. 2022.

Od 10. 2. 2022 se ruší omezení a podmínky pro obchod, služby a volnočasové aktivity (zejména dokládání OTN). Nadále bude regulováno pouze konání hromadných akcí, a to omezením počtu současně přítomných osob.

Pro užívání vleků a pro účely ubytování není povinnost žádného účastníka (žáka ani dozoru) dokládat OTN a lyžařské výcviky jsou pouze omezeny maximálním počtem 100 (od 19. 2. počtem 500) účastníků, jak je tomu doposud.

Školní výlety (vícedenní i jednodenní), školy v přírodě či jiné zotavovací akce nejsou podmíněny dokládáním OTN a tyto činnosti jsou pouze omezeny maximálním počtem 100 (od 19. 2. počtem 500) účastníků, jak je tomu doposud.

Plavecký výcvik již není nijak omezen, provoz koupališť není regulován, stejně jako provoz jakýchkoli sportovišť.

Pořádání třídních schůzek, dnů otevřených dveří či jiných akcí pořádaných pro veřejnost nejsou podmíněny dokládáním OTN a tyto činnosti jsou pouze omezeny maximálním počtem 100 (od 19. 2. počtem 500) účastníků, jak je tomu doposud.

Koncerty, divadelní představení pořádané školou jsou omezeny pouze počtem diváků stejně jako obecně omezení divadelních představení či koncertů (viz výše) a diváci nejsou povinni dokládat OTN.

Volnočasové aktivity (kroužky) nejsou podmíněny dokládáním OTN a tyto činnosti jsou pouze omezeny maximálním počtem 100 (od 19. 2. počtem 500) účastníků, jak je tomu doposud.

Provoz školní jídelny je bez omezení (není již omezen počet osob u stolu), veřejnost není povinna dokládat OTN.

Od 19. 2. 2022 se již nebudou ve všech školách a školských zařízeních testovat děti, žáci, studenti ani zaměstnanci. Veškeré povinnosti, které plynuly z těchto mimořádných opatření se s účinností od 19. 2. 2022 ruší bez náhrady. V testování by mohla škola pokračovat pouze na striktně dobrovolném základě.

Dítě či žák mající příznaky akutního infekčního onemocnění nadále nepatří do školy či školského zařízení. Škola nebo školské zařízení by mělo kontaktovat zákonné zástupce, aby si dítě nebo žáka vyzvedli a odvedli domů, popřípadě aby s jejich souhlasem opustil školu samostatně.

Z povinného nošení ochranného prostředku jsou vyjmuty:

 • děti v mateřské škole,
 • děti/žáci/studenti, pokud jsou usazeni a je současně přítomno pouze 50 dětí/žáků/studentů,
 • s účinností do 14. 2. 2022 pedagogický pracovník nebo akademický pracovník při poskytování vzdělávání, který byl očkován proti onemocnění covid-19 a od dokončeného očkovacího schématu podle souhrnu údajů o přípravku uplynulo nejméně 14 dní, při poskytování vzdělávání
 • u účinností od 15. 2. 2022 pedagogický pracovník nebo akademický pracovník při poskytování vzdělávání, který byl očkován proti onemocnění covid-19 a od dokončení očkovacího schématu uplynulo nejméně 14 dní a v případě pracovníků, kteří dovršili 18 let věku, zároveň nejvýše 270 dní nebo byl očkován posilovací dávkou,
 • další zaměstnanci v době výkonu práce na pracovišti nebo v době výkonu jiné obdobné činnosti po dobu, kdy vykonávají tuto činnost na jednom místě bez přítomnosti jiné osoby,
 • děti, žáci a studenti v rámci vzdělávací aktivity, jejíž charakter neumožňuje nošení ochranného prostředku (zejména tělocvik, zpěv, hra na dechové nástroje),
 • pedagogický pracovník nebo akademický pracovník v rámci vzdělávací aktivity, jejíž charakter neumožňuje nošení ochranného prostředku (zejména tělocvik, zpěv, hra na dechové nástroje), pokud tito udržují od ostatních vzdálenost alespoň 1,5 metru,
 • zkoušený a zkoušející při zkoušce ve škole nebo vysoké škole, pokud všechny osoby udržují vzdálenost alespoň 1,5 metru,
 • ubytované děti, žáky nebo studenty při pobytu v pokoji (tj. mimo společné prostory) v internátě a domově mládeže a při pobytu na škole v přírodě,
 • osoby s poruchou intelektu, s poruchou autistického spektra, a kognitivní poruchou nebo se závažnou alterací duševního stavu, jejichž mentální schopnosti či aktuální duševní stav neumožňují dodržování tohoto zákazu,
 • osoby, které nemohou mít ze závažných zdravotních důvodů nasazen respirátor nebo zdravotnickou obličejovou masku nebo obdobný prostředek naplňující minimálně všechny technické podmínky a požadavky (pro výrobek) normy ČSN EN 14683+AC, které brání šíření kapének, a jsou schopny tuto skutečnost prokázat lékařským potvrzením; tyto osoby jsou však povinny mít nasazen jiný ochranný prostředek dýchacích cest podle tohoto opatření, který je v lékařském potvrzení specifikován, vyjma případů, kdy je v lékařském potvrzení výslovně uvedeno, že dotyčná osoba nemůže mít nasazen jakýkoli ochranný prostředek dýchacích cest.


2. 2. 2022: Vodnická konference

K procvičení písmenka "V" se sešli v 1. A vodníci a víly. Setkání bylo zahájeno poslechem pohádky Proč má vodník zelený fráček. Dále se pokračovalo popisem postavy vodníka a vodních víl, sestavováním slov spojených s těmito postavami. Na řadu přišlo protažení těla, napodobením plaveckého stylu. Závěr proběhl v uměleckém duchu - portrét vodníka a poslech písně Hastrmane Tatrmane.

Mgr. Andrea Hendrichová


1. 2. 2022: Lednové okénko do školy

Přes veškerá vládní opatření výuka stále běží, jak má. Žáci druhého stupně navštěvují v rámci hodin tělesné výchovy zimní stadion. Uskutečnilo se školní kolo recitační soutěže a zeměpisné olympiády. Proběhla pedagogická rada za první pololetí, všichni se těšíme na pololetní prázdniny.

Jindra Dvorská


27. 1. 2022: Informace MŠMT pro školy a školská zařízení účinností od 31. 1. a 15. 2. 2022

Následující informace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy shrnuje změny schválené vládou 26. 1. 2022, tj. zavedení povinného testování studentů denní formy VOŠ a jejích zaměstnanců, zavedení výjimky z povinného testování ve školách i firmách obecně a obecné zkrácení platnosti očkovacích certifikátů.

Výjimka z povinného testování ve školách a zaměstnanců obecně

S účinností od 31. 1. 2022 bude platit výjimka z povinného testování ve školách a z povinného testování zaměstnanců obecně pro osoby, které prodělaly laboratorně potvrzené onemocnění covid-19, uplynula u nich doba nařízené izolace a od pozitivního RT-PCR testu na přítomnost viru SARS-CoV-2, na jehož základě byla nařízena izolace, neuplynulo více než 30 dnů.

 • Tato výjimka dopadá pouze na osoby, které se testují jak podle mimořádného opatření k testování ve školách (děti, žáci, studenti, zaměstnanci ZŠ, SŠ, KON, nově VOŠ apod.), tak i na osoby, které se testují podle mimořádného opatření k testování zaměstnanců,
 • platí tedy ochranná lhůta 30 dnů od pozitivního výsledku PCR testu; po tuto dobu tedy nejsou osoby povinny podrobovat se testování na školách či pracovištích,
  • pro prokázání této skutečnosti je tedy nezbytné disponovat potvrzením o pozitivním PCR testu včetně data jeho podstoupení,
 • tato změna se nedotýká situací, ve kterých je nutné doložit O(T)N jako podmínku pro vstup osob do vnitřních a venkovních prostor a pro účast na činnostech upravených mimořádným opatřením k maloobchodu a službám
  • zde nadále platí, že podmínky splňuje i osoba, která prodělala onemocnění covid -19 v posledních 180 dnech a prokáže tuto skutečnost příslušným certifikátem.


Komu nebude nařízena karanténa

Dále informujeme, že od 31. 1. 2022 osobám, které:

 • nevykazují klinické příznaky onemocnění covid-19, prodělaly onemocnění covid-19 potvrzené laboratorně metodou RT-PCR,
 • uplynula u nich izolace nařízená v souvislosti s proděláním onemocnění covid-19
 • a od prvního pozitivního výsledku RT-PCR testu na přítomnost viru SARS-CoV-2 neuplynulo více než 30 dní, přičemž tato lhůta počíná běžet dnem následujícím po dni provedení tohoto testu,

nebude v tuto ochrannou lhůtu nařízena karanténa v případě, že budou v rizikovém kontaktu s nakaženým. Uvedené se bude vztahovat jak na zaměstnance škol a školských zařízení, tak děti, žáky a studenty.

Zkrácení platnosti očkovacích certifikátů

Obecně se také zkracuje platnost očkovacích certifikátů tak, že od 15. 2. 2022 je platný pouze ten očkovací certifikát, u kterého od dokončení očkovacího schématu uplynulo nejméně 14 dní a v případě osoby, která dovršila 18 let věku, zároveň nejvýše 270 dní nebo byla očkována posilovací dávkou:

 • zkrácení platnosti očkovacích certifikátů se tedy plošně týká všech osob, které dovršily 18 let,
 • doba platnosti certifikátu se zkracuje na nejvýše 270 dnů od dokončeného očkovacího schématu (2. dávka u dvoudávkových vakcín, 1. dávka u jednodávkových vakcín),
 • osobě, která má posilovací dávku, se doba platnosti očkovacího certifikátu nezkracuje,
 • pokud osobě uplynula doba platnosti očkovacího certifikátu (tj. 270 dnů od dokončeného očkování) a nemá posilovací dávku, hledí se na ní, jako by nebyla očkovaná, což má důsledky především pro
  • výjimku z nošení ochranného prostředku pro očkované pedagogické pracovníky,
  • účast na činnostech a službách upravených mimořádným opatřením k maloobchodu a službám (vstup na vlek, do ubytovacích zařízení apod.),
  • právo na 5 PCR testů v měsíci, které jsou hrazeny ze zdravotního pojištění.

24. 1. 2022: Proběhlo školní kolo Zeměpisné olympiády

Ve středu 19. 1. 2022 se konalo školní kolo Zeměpisné olympiády kategorie 8. a 9. tříd. Do soutěže bylo přihlášeno 8 žáků. Z důvodu nemoci se zúčastnilo jen 7 žáků. Náročné zadání pro soutěžící vypracovala Masarykova univerzita v Brně. Celkem bylo možné získat 50 bodů.

Výsledky soutěže

 • 1. místo - Jakub Jarůšek, 9. A - 47 bodů
 • 2. místo - Antonín Karpíšek, 8. A - 46 bodů
 • 3. a 4. místo - Adam Král a Martin Kejř, oba 9. C - 44 bodů
 • 5. místo - Filip Skala, 9. A - 43 bodů
 • 6. a 7 místo - Adéla Ševečková a Radka Soběslavská, 9. A - 41 bodů

Všem účastníkům soutěže gratuluji k velmi dobrým výsledkům.

V okresním kole budou dne 23. 2. 2022 školu reprezentovat:

 • Jakub Jarůšek
 • Antonín Karpíšek
 • Adam Král

Mgr. Martin Pokorný


20. 1. 2022: Na skok v baroku

Ve čtvrtek 13. ledna jsme s žáky V. C navštívili výstavu Ve službách jezuitů v roudnické galerii, na kterou jsme se všichni moc těšili. Vystavují se zde obrazy významného barokního malíře Jana Jiřího Heinsche. Po vstupu do galerie na vás dýchne posvátná atmosféra barokního kostela, která je ještě umocněna zvláštním nasvícením. Výstava obrazů je umístěna ve speciálním elipsovitém závěsném systému, díky němuž všechny obrazy dokonale vyniknou. Celou výstavou nás velmi originálním a dětem blízkým způsobem provedla lektorka paní MgA. Lucie Švec Kabrlová, za což jí všichni velmi děkujeme. Žáci si nejdříve s paní lektorkou zopakovali některé důležité události českých dějin. Dozvěděli jsme se důležité informace o autorovi, o cestě všech jeho obrazů na tuto výstavu. Poté se žáci snažili hledat jednotlivé části obrazů, které pro ně paní lektorka měla nachystané. Všichni úspěšně našli! Nakonec si každý mohl vybrat obraz, který k němu nejvíce promlouval, či ho oslovoval. Na papír s barokním zlatým rámem si některou jeho část zkusil nakreslit. Každý zachytil motiv svým originálním způsobem. Dětem se v galerii velmi líbilo, mnoho z nich ji navštívilo úplně poprvé v životě. Doufám, že se sem zase brzy vrátíme. Děkujeme za krásné zážitky a upomínky naší krásné historie, na kterou bychom měli být hrdí.

Mgr. Jana E. Hrabánková a žáci V. C


3. 1. 2022: Vánoční koncert Roudnického dětského sboru

V pondělí 20. 12. 2021 proběhl koncert RDS a jeho přípravných oddělení. Byli rádi, že jsme po necelých dvou letech opět mohli zpívat na veřejnosti. Poslední rok byl pro zpěv a koncertování velmi obtížný. Nacvičovali jsme on-line a od září už normálně ve škole. Po několika letech jsme měli možnost se vrátit do sálu v Kulturním domě Říp, který je naší domovskou scénou. Je to krásné a příjemné prostředí. Srdíčka (děti prvních tříd zpívající pod vedením paní učitelky Lenky Krajníkové), Sluníčka (děti druhých a třetích tříd) a hlavní oddělení RDS (děti od čtvrtých do devátých tříd, které pracují pod vedením Zuzany a Jiřího Zrzavých), ti všichni prokázali znalost, chuť a radost ze zpívání úprav lidových písní, vánočních skladeb a koled. Zúročila se tak naše příprava i ze soustředění v Horní Vysoké, které jsme na podzim absolvovali. Na konci našeho koncertu se všechny děti sešly na podiu a společně zazpívaly pásmo koled.

Adam Král & Nela Štěpánková


30. 12. 2021: Informace MŠMT ke změnám v mimořádných opatřeních Ministerstva zdravotnictví s účinností od 3. 1. 2022 pro školy a školská zařízení

Základní informace o změnách testování účinných od 3. 1. 2022

Nadále platí pravidla, která byla školám zaslána v informaci ze dne 27. 12. 2021, a to že:

 • v období od 3. ledna 2022 do 16. ledna 2022 probíhá antigenní testování dětí a žáků 2x v týdnu, a to vždy v pondělí a ve čtvrtek; není-li pondělí nebo čtvrtek vyučovacím dnem, provede se preventivní testování první vyučovací den následující po tomto dni,
 • dále pak od 17. ledna 2022 probíhá antigenní testování dětí a žáků každé pondělí; není-li prvním vyučovacím dnem v týdnu pondělí, provede se preventivní testování první vyučovací den v týdnu,
 • nově se testují i děti a žáci, kteří mají dokončené očkování nebo jsou v ochranné lhůtě po prodělání nemoci
  • v případě, že se dítě nebo žák testu nepodrobí, platí stejná režimová pravidla jako doposud (nošení ochranného prostředku i při výuce apod.),
 • i nadále se testování týká pouze dětí v přípravných třídách ZŠ a přípravném stupni ZŠ speciální, žáků základní školy, střední školy a konzervatoře v denní formě vzdělávání,
 • testování PCR metodou nadále probíhá ve frekvenci jedenkrát za 7 dnů.


Následky při pozitivním antigenním testu, který byl proveden ve škole (primárně po čtvrtečním testování), jsou následující:

 • V případě, že dítě nebo žák má pozitivní výsledek preventivního antigenního testu, škola umožní po dobu do zjištění výsledku konfirmačního RT-PCR testu na přítomnost viru SARS- CoV-2 tohoto dítěte nebo žáka osobní přítomnost na vzdělávání nebo při poskytování školských služeb dětem nebo žákům, kteří byli v průběhu 2 dnů před provedením tohoto testu v jedné třídě, oddělení nebo skupině s tímto dítětem nebo žákem, pouze v ten vyučovací den v tomto období, ve kterém podstoupili preventivní antigenní test a prokáží se jeho negativním výsledkem,
  • jedná se o tzv. režim "test to stay", který jinými slovy znamená, že spolužáci pozitivně testovaného žáka neodchází po pozitivním výsledku antigenního testu spolužáka domů, ale pokračují v prezenčním vzdělávání ve škole s tím, že se budou následující dny každý den před zahájením vyučování testovat, a to až do doby zjištění výsledku konfirmačního RT-PCR testu pozitivně testovaného spolužáka.
 • Spolužáci pozitivně testovaného žáka dodržují při osobní přítomnosti na vzdělávání nebo při poskytování školských služeb po dobu do zjištění výsledku konfirmačního RT-PCR testu na přítomnost viru SARS-CoV-2 dítěte nebo žáka s pozitivním výsledkem preventivního antigenního testu režimová opatření spočívající v
  • používání ochranných prostředků dýchacích cest po celou dobu vzdělávání,
  • vykonávání aktivit odděleně od ostatních dětí nebo žáků (od ostatních tříd, oddělení atd.) tedy zachování principu homogenity dané skupiny,
  • používání hygienického zařízení určeného školou nebo školským zařízením pouze pro tyto děti a žáky, je-li organizačně možné ve škole nebo školském zařízení zajistit pro tyto děti nebo žáky zvláštní hygienické zařízení,
  • dodržování odstupu od ostatních osob při konzumaci potravin a pokrmů včetně nápojů 1,5 metru (děti a žáci z dané třídy tedy mohou sedět společně u stolu, ale musí sedět s odstupem od dětí a žáků z jiných tříd) a
  • dalších režimových opatřeních, která se uplatňují na žáky, kteří se nepodrobili plošnému testování.
 • Pokud je výsledek konfirmačního RT-PCR testu spolužáka pozitivní, nastupuje standardní proces, který se uplatní po každém zjištění RT-PCR pozitivity žáka školy. V případě, že je výsledek konfirmačního RT-PCR testu spolužáka negativní (a v mezidobí v dané třídě nedojde k dalšímu pozitivnímu výsledku Ag testu), třída se vrací ke standardnímu režimu výuky.


Nová pravidla při testování zaměstnanců v těch školách a školských zařízeních, ve kterých probíhá testování dětí a žáků

 • nově se musí testovat všichni zaměstnanci škol a školských zařízení (školních družin, školních klubů), ve kterých je osobní přítomnost dětí a žáků podmíněna testováním, a dále také zaměstnanci školních jídelen a školních jídelen - výdejen navázaných na tyto školy, a to ve stejné frekvenci jako se testují děti a žáci,
  • povinnost se testovat tedy platí nově i pro očkované zaměstnance (včetně těch, kteří již mají 3. dávku) i pro zaměstnance, kteří jsou po nemoci a neuplynulo 180 dnů,
  • povinnost podstoupit test se (stejně jako u dětí a žáků) nevztahuje na zaměstnance, který absolvoval nejdéle před 72 hodinami RT-PCR vyšetření na přítomnost viru SARS-CoV-2 s negativním výsledkem nebo nejdéle před 24 hodinami rychlý antigenní test (RAT) na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 provedený poskytovatelem zdravotních služeb s negativním výsledkem,
  • zaměstnanci, který odmítne podstoupit test a ani nedoloží některou ze skutečností podle bodu výše, se nařizuje po celou dobu výkonu činnosti v budově školy nebo školského zařízení nebo ve venkovním prostředí používat ochranný prostředek dýchacích cest, kterým je respirátor nebo obdobný prostředek (vždy bez výdechového ventilu) naplňující minimálně všechny technické podmínky a požadavky (pro výrobek), včetně filtrační účinnosti alespoň 94 % podle příslušných norem,
   • Ochranný prostředek nemusí plošně používat
    • osoby s poruchou intelektu, s poruchou autistického spektra, a kognitivní poruchou nebo se závažnou alterací duševního stavu, jejichž mentální schopnosti či aktuální duševní stav neumožňují dodržování tohoto zákazu, nebo
    • osoby, které nemohou mít ze závažných zdravotních důvodů nasazen ochranný prostředek dýchacích cest podle bodu 1 písm. c) části věty před středníkem (respirátor nebo obdobný prostředek), a tuto skutečnost prokáží škole lékařským potvrzením; tyto osoby jsou však povinny mít nasazen ochranný prostředek podle bodu 1 písm. c) části věty za středníkem (zdravotnická obličejová maska nebo obdobný prostředek), který je v lékařském potvrzení specifikován, vyjma případů, kdy je v lékařském potvrzení výslovně uvedeno, že dotyčná osoba nemůže mít nasazen jakýkoli ochranný prostředek dýchacích cest,
  • ve výjimečných případech, kdy je nezbytné, aby dítě nebo žák při vzdělávání nebo poskytování školských služeb viděl na ústa pedagogického pracovníka, je možné, aby pedagogický pracovník použil jako ochranný prostředek dýchacích cest ochranný štít, a to za podmínky, že dodržuje vzdálenost alespoň 1,5 metru od dětí nebo žáků,
  • v rámci vzdělávací aktivity, jejíž charakter neumožňuje nošení ochranného prostředku (zejména tělocvik, hra na dechové nástroje), musí pedagogický pracovník, udržovat od ostatních vzdálenost alespoň 1,5 metru. Zaměstnanec, který nesplnil podmínky podle bodu 2 nebo 3 (podstoupit test nebo doložit test z odběrového místa), je dále povinen se stravovat odděleně od ostatních osob; po dobu konzumace potravin neplatí povinnost nosit ochranný prostředek dýchacích cest,
  • mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví, které stanoví povinnost nosit ochranný prostředek dýchacích cest a výjimky z ní, se pro zaměstnance, který nesplnil některou z podmínek podle bodu 2 nebo 3 (podstoupit test nebo doložit test z odběrového místa), po dobu výkonu jeho činnosti nepoužije,

Výjimky z povinného nošení ochranného prostředku stanovené pro zaměstnance, jenž se odmítne podrobit testu nebo doložit negativní test z odběrového místa, jsou uvedeny výše, jiné výjimky se neuplatní.


30. 12. 2021: Informace MŠMT o podmínkách účasti na lyžařském výchovně výcvikovém kurzu organizovaném základní nebo střední školou

Podrobnosti zákazu služeb přepravy na lanové dráze a lyžařském vleku

Mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví k provozu maloobchodu a služeb se s účinností od 26. 12. 2021 mění takto: zakazuje využít služeb přepravy na lanové dráze a lyžařském vleku osobám, které vykazují klinické příznaky onemocnění covid-19 nebo nesplňují, s výjimkou dítěte do dovršení 12 let věku, podmínky stanovené v bodě 15 (Mimořádného opatření) nebo nejsou schopny splnění těchto podmínek na místě prokázat s tím, že

 • v případě žáka mladšího 18 let, účastnícího se lyžařského výchovně výcvikového kurzu organizovaného základní školou nebo střední školou, se za splnění podmínek podle bodu 15 (tedy za dokončené očkování/prodělanou nemoc v ochranné lhůtě) pro účely využití služeb přepravy na lanové dráze a lyžařském vleku považuje také, jedná-li se o kurz, který trvá
  • méně než 8 dnů, skutečnost, že žák absolvoval nejdéle 72 hodin před zahájením kurzu RT-PCR vyšetření na přítomnost viru SARS-CoV-2 s negativním výsledkem,
  • déle než 7 dnů, skutečnost, že žák absolvoval nejdéle 72 hodin před zahájením kurzu RT-PCR vyšetření na přítomnost viru SARS-CoV-2 s negativním výsledkem a dále každý pátý až sedmý den trvání kurzu žák absolvoval RT-PCR vyšetření na přítomnost viru SARS-CoV-2 s negativním výsledkem,
 • výše uvedená fikce splnění podmínek podle bodu 15 (nahrazení podmínky O-N testem RT-PCR s prodlouženou platností) se vztahuje pouze na žáky mladší 18 let (tedy nikoliv na zaměstnance školy či žáky, kteří již 18 let věku dosáhli),
 • škola je před započetím kurzu povinna kontrolovat splnění podmínek (tedy dokončené očkování/prodělaná nemoc v ochranné lhůtě/platný PCR test) a vydává písemné potvrzení, že jsou podmínky splněny
  • tímto písemným potvrzením se může žák prokazovat v případě kontroly na lanových dráhách,
  • škola pro účely hromadného nákupu jízdenek (skipasů) pro žáky účastnící se kurzu může základní nebo střední škola organizující kurz provozovateli předložit za účelem prokázání splnění podmínek jmenný seznam žáků účastnících se kurzu, u kterých základní nebo střední škola zkontrolovala, že splňují podmínky.


21. 12. 2021: Výlet noční Prahou

Dne 17. 12. jsme jeli se třídou na školní výlet do Prahy. Přijeli jsme vlakem do Prahy až v 17:40. Nejprve jsme s učitelem jeli tramvají na Malostranskou, kde nám rozdal papíry s popisem cesty, kudy máme jít až k Obecnímu domu. První zastávka byla Malostranské náměstí, kde jsme omylem zabočili do špatné ulice. Naštěstí jsme si brzo všimli, že jdeme špatně, a tak jsme se vrátili zpět a došli jsme až na Karlův most. Z Karlova mostu byl krásný výhled na noční Prahu a na Vltavu. Když jsme přešli Karlův most, tak jsme byli na Křižovnickém náměstí, nejmenším náměstí v Praze. Dále jsme šli směrem do Karlovy ulice, kde byla krásná výzdoba na lampách. Postupně Karlovou ulicí přes Malé náměstí jsme došli až na Staroměstské náměstí, kde byl velmi krásný vánoční stromek. Když jsme si prohlédli krásný stromek, šli jsme směrem k Prašné bráně, za kterou už byl Obecní dům. Zde čekal náš učitel. Učitel nás pochválil, že jsme tu brzo a měli jsme ještě hodně času na rozchod. Hned vedle Obecního domu je obrovské nákupní centrum Palladium, kam jsme se šli najíst a prohlédnout různé obchody od oblečení až po hračky. Po hodině a půl rozchodu jsme museli jít zase na vlak. Domů jsme přijeli až v 21:40. Tímto moc děkujeme našemu třídnímu učiteli, že pro nás tenhle výlet připravil.

Filip Skala, IX. A


14. 12. 2021: Čertíci

K pohádkovým postavám a k měsíci prosinci neodmyslitelně patří Mikuláš, čerti a andělé. V pátek 3. 12. se žáčci třídy 1. A proměnili převážně v čertíky. Dobro vyvažovali dva andílci. Pekelné řádění začalo výrobou čertíka a pokračovalo čertovskou matematikou. Během třetí hodiny navštívil děti sám Mikuláš se svou družinou. V tu chvíli se ve třídě rozhostilo ticho, děti společně zarecitovaly a zazpívaly za doprovodu kytary. Na závěr slíbily, že budou hodné.

Mgr. Andrea Hendrichová


13. 12. 2021: Zábavná matematika

Jak vypadá krejčovský metr, odměrka na mililitry či váha na mouku? Během čtrnácti dní jsme na všechno přišli. Matematika není jen o počítání, ale také o poznávání základních měřicích jednotek. Umíme se změřit, zvážíme si cokoliv, a dokonce už víme, kolik mililitrů se vejde do jednoho litru.

Jana Diviáková